Sinema

14 Şubat Sevgililer Gününde Sevdiklerinizle Birlikte İzleyebileceğiniz 10 Romantik Film

Hatırlatmakta fayda var ki sadece Sevgililer Günü değil sevdiklerinizle birlikte olduğunuz her gün değerli ve özel bir gündür. Böyle günlerde sevdiklerinizle birlikteyken izleyebileceğiniz 10 romantik film listesi işte karşınızda!

1) Notting Hill 

Aşk engel tanımaz

Will Thacker, Londra’nın Notting Hill bölgesindeki bir kitabevinin sahibidir. Bir gün dünyaca ünlü film yıldızı Anna Scott’un bu dükkâna yolunun düşmesi ikisinin de hayatlarını değiştirir. Film 1999 İngiltere yapımı olup başrollerinde Hugh Grant ve Julia Roberts yer alıyor, ayrıca film boyunca Londra sokaklarının muhteşem manzarası da sizleri bekliyor.

2) When Harry Met Sally

when harry met sally

İki karşı cins arkadaş olabilir mi yoksa olamaz mı? New York’a uzanan bir yolculuk esnasında tanışan Harry ve Sally, yolculuk sırasında bu konu üzerinde uzunca tartışırlar ve sonuç olarak iki karşı cinsin arkadaş olamadıklarını söylerler. New York’a vardıklarında ayrılırlar fakat kaderin cilvesi onları tekrar karşılaştırır. Film boyunca New York’a sonbahar mevsiminin ne kadar yakıştığını da fark edeceksiniz. Filmin başrollerinde ise Meg Ryan ve Billy Crystal yer alıyor.

3) The Notebook

the notebook

Bu filmi izlemeye başlamadan önce lütfen mendillerinizi yanınızda hazır bulundurunuz çünkü onlara bolca ihtiyacınız olacak. Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanında uyarlanan film 1940’ların başlarında bir yaz akşamı tanışan Allie ve Noah isimli birbirlerinden çok farklı tarzda ailelerde yetişmiş gençlerin aşkını anlatıyor. Allie karakterine Rachel McAdams, Noah karakterine ise Ryan Gosling hayat veriyor.

4) Pretty Woman

pretty woman

Film 1990 Amerika yapımıdır. Başrollerinde Julia Roberts ve Richard Gere yer alır. Varlıklı bir iş adamı olan Edward, sokakta Vivian isimli bir kadına rastlar ve birlikte zaman geçirmeye başlarlar. Bu sırada Edward, Vivian’a ilginç bir teklif sunarak bir hafta boyunca sevgili gibi davranmalarını ister. Vivian ise hayatlarını değiştirecek olan bu teklife olumlu yanıt verir. Richard’ın Vivian’a kolye verdiği sahne tamamen doğaçlama bir sahnedir ayrıca. Julia Roberts’ın böyle bir sahne çekileceğinden haberi yoktur ve verdiği tepki tamamen doğaldır. Filmle özdeşmiş olan bu güzel şarkıyı da şöyle bırakıyorum Oh, Pretty Woman

5) Bridget Jones’s Diary

bridget jone's diary

Artık 30’lu yaşlarına gelmiş ve aradığı kişiyi bulamamış olan Bridget halinden oldukça mutsuzdur ve artık hayatını değiştirmek ister. Hiç beklemediği bir anda hayatına iki kişi birden girer. Bridget’ın bir karar vermesi gerekir…Film aynı isimli kitaptan uyarlanan 2001 yapımı İngiltere-ABD yapımı romantik komedi filmidir. 2004 ve 2016 yıllarında devam filmleri de çekilmiştir. Filmin başrollerinde Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant yer alır.

6) Jeux d’enfants

jeux d'enfants

Çocukluklarından beri birbirlerinin en yakın arkadaşı olan Julien ve Sophie, başlattıkları oyunu hayatları boyunca devam ettirirler. Birbirlerine olan aşklarını itiraf edemedikçe, birbirlerine meydan okurlar ve pişman olacakları adımları atarlar. 2003 yılı Fransa yapımı bir filmdir. Başrollerinde Marion Cotillard ve Guillaume Canet yer alır. Filmin müziği ise sizi 40’lı yıllara götürecek olan Édith Piaf’ın en klasik şarkılarından biri olan “La Vie en rose”

7) About Time 

About Time

Tim, zamanda yolculuk yapabilme yeteneğine sahiptir ve 21 yaşına geldiğinde bunu öğrenir. Bu yeteneğini fırsat bilen Tim, geçmişinde yaptığı birtakım pişmanlıklarına geri dönerek onları değiştirmeye başlar. Daha sonra Londra’ya taşınan Tim, hayatının aşkıyla tanışır ve bir süre sonra hatasız bir hayatın tadının olmadığını fark ederek bu gizli yeteneğini kullanmamaya başlar. Film 2013 İngiltere yapımı, başrollerinde ise Rachel McAdams ve Domhnall Gleeson yer alıyor.

8) The Curious Case of Benjamin Button

Benjamin Button'_n Tuhaf Hikayesi

2008 ABD yapımı film, F. Scott Fitzgerald’ın 1922 yılında yayımladığı kısa öyküden uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini David Fincher yaparken, başrollerinde ise Brad Pitt ve Cate Blanchett yer alıyor. Benjamin Button, yaşlı bir insan olarak dünyaya gelmiş olup gittikçe gençleşen bir insandır. Çocukluk döneminde diğerlerinden farklı olması, onu toplumdan uzaklaştırmış ve içine kapalı bir çocuk olmasına neden olmuştur. Fakat hayatının aşkı olan Daisy ona her zaman iyi davranır ve dış görünüşünü umursamaz. Araya yıllar girer ve Daisy ile Benjamin görünüş olarak birbirlerine yaklaşmış sayılırlar, fakat hayat yine bir şekilde onları ayıracaktır. Film 13 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiştir ve bunlardan üç tanesini kazanmıştır.

9) Roman Holiday

Roman Holiday

Audrey Hepburn’e ilk Oscar’ını kazandıran bir filmden bahsedeceğim şimdi. 1953 ABD yapımı film, Avrupa seyahatine çıkan prenses Ann’ın bu prenseslik hayatından ne kadar sıkıldığını ve bunaldığını fark etmesiyle başlıyor. Roma’ya ayak bastığında bu ilgi ve alakadan iyice sıkılan genç prenses kendisini Roma’nın sokaklarına atıyor ve paparazzilik yapan Joe Bradley ile tanışıyor ve Ann ile Joe birbirlerine kör kütük âşık oluyorlar. Film boyunca 1950’lerin Roma’sını görmemiz de filme ayrı bir güzellik katıyor. Filmin başrollerinde Audrey Hepburn ve Gregory Peck yer alıyor. Film ayrıca ABD dışında çekilen ilk ABD yapımı film olma özelliğini de taşıyor.

10) Love, Rosie

love rossie

Yapılan tercihler ve kaçırılan bir hayat… Rosie ve Alex 5 yaşından beri en iyi arkadaşlardır ve kader bir şekilde onların ayrılmasına sebep olur. İkisi de üniversiteye kadar birbirlerinin yanından hiç ayrılmazken, bir anda kendilerini hayatın farklı noktalarında bulurlar fakat yıllar geçmesine rağmen aralarındaki sevgi, bağ hiçbir zaman kopmaz ve her zaman birbirlerine geri dönerler. Film Cecelia Ahern’in Rainbows End adlı romanından 2014 yılında uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Lily Collins ve Sam Claflin yer alır. İyi seyirler

Sevdiğiniz kişilerle birlikte hayatın tadını doyasıya çıkarmanız dileğimle…

                                                                                                                 Şeyma Zarzavatçıoğlu

Yazarın Diğer Yazısı İçin:
Kırlardan Ufuklara: Jane Austen

Başa dön tuşu