Yaşam

2 Dakika’da Doğru El Yıkama

En temel vücut temizleme işlemlerimizden biri elimizi yıkamaktır. Bir çok insan ellerini yıkarken gerekli özeni göstermez fakat bu büyük bir yanlıştır. Özellikle son zamanlarda ülkemizi ve dünyayı etkileyen COVID-19 (Korona Virüsü) salgını sonrasında bu konu tekrar gündeme geldi. Hayatımızda her zaman önemli bir yere sahip olan el yıkama alışkanlığımızı ne kadar doğru yapıyoruz? Ve doğru el yıkamak neden bu kadar önemli? Bu içeriğimizde bu tür sorularımıza cevaplar bulacağız.

Ellerimizi Neden Yıkamalıyız?

Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan, bu nedenle de en fazla bakteri barındıran organımızdır. El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle, genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysa ki, hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. Çevre ile sürekli temas halinde olan ellerimiz yoluyla taşınan bakteriler basit bir soğuk algınlığından, SARS, hepatit A, Avian Influenza gibi öldürücü birçok hastalığın gelişimine neden olabilmektedir. Yeterli el hijyeni aynı zamanda, besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, okullarda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, parazit ve mantarların gelişiminin önlenmesinde de basit ancak en etkili koruma yöntemidir.

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

 1. Yemek hazırlamadan önce,
 2. Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra,
 3. Hastaya temas etmeden önce ve hastaya temas ettikten sonra,
 4. Tuvaleti kullandıktan sonra,
 5. Çocukların altını değiştirdikten sonra,
 6. Sigara içtikten sonra,
 7. Steril eldiven kullanmadan önce ve eldiven kullandıktan sonra,
 8. Pişmemiş gıdalara (özellikle kırmızı et, tavuk, balık, yumurta) temas ettikten sonra,
 9. Üst solunum yolu sekresyonları ile temas ettikten sonra (hapşırma, öksürme vb.),
 10. Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra,
 11. Saçlar tarandıktan veya ellendikten sonra,
 12. Toplumda ortak kullanılan araçların kullanımından sonra (toplu taşım araçları, para alışverişi, telefon vb)
 13. Kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra mutlaka doğru yöntemle yıkanmalıdır.

5 Adımda Doğru El Yıkama Tekniği:

Adım 1) Ellerinizi en az 15 saniye ovalayarak yıkayın.
Ellerimizi yıkarken en sık yaptığımız hatalardan biri; yıkama süresini kısa tutmak. Bu durumda mikroplar ellerden yeterince temizlenemiyor, bunun sonucunda da hastalık yayılmaya devam ediyor. Ellerinizin her yerini (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri) en az 15 saniye kuvvetlice ovalayın.

Adım 2) Sabunu iyice köpürtün.
El yıkarken su ve sabunu az kullanmak, elden yeterince uzaklaştırılamaması nedeniyle zararlı mikroorganizmaların yayılmalarına katkıda bulunuyor.

Adım 3) Sadece sıcak su yetmez.
Mikropların uzaklaştırılmasında ellerin ısıya dayanabileceği sıcak su tek başına etkili olmuyor ve suyun sabunla beraber kullanılması gerekiyor. Ayrıca sıcak su elleri tahriş ediyor ve mikroorganizma girişine zemin hazırlıyor. Bu nedenle el ayalarının, parmak aralarının ve uçlarının, bileği de kapsayacak şekilde su ve sabunla iyice ovalanarak yıkanması önemli.

Adım 4) Katı sabunda mikroplar barınıyor.
Katı sabunun temizlenmeden yerine konması kirlilik sebebi olabiliyor. Ayrıca mikroorganizmalar sabunun üzerinde kaldığı için ortak kullanıldığında mikropların yayılmasına yol açıyor. Bu nedenle özellikle toplu yaşanan yerde el temizliğinde sıvı sabun kullanılması çok önemli.

Adım 5) Havlunuz size ait olsun.
Ortak havlu kullanımı sonucunda havlunun nemli olması mikroorganizmanın üremesi için uygun ortamı oluşturuyor. Ellerin iyi yıkanmaması nedeniyle de enfeksiyonların kişiler arasında yayılımını kolaylaştırıyor. Toplu ortamlarda tek kullanımlık havlu peçetelerin kullanımı öneriliyor.

5 Adımda Doğru El Yıkama Tekniği çok mu yüzeysel geldi? O zaman sizler için hazırladığımız doğru el yıkama videomuzu izleyin ve tüm çevrenizle paylaşın!

https://www.instagram.com/p/B-Cus4rAP-R/
Diğer blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu