Yaşam

3 Dakikada Haftanın Dünya Gündemi (18 Nisan)

New York’taki Koronavirüs Vakaları Tüm Ülkeleri Geçti: Toplu Mezarlar Kazılıyor

Son resmi verilere göre New York eyaletinde son 24 saat içinde 10 bin yeni vaka saptandı ve toplam vaka sayısı 159 bin 937’ye çıktı. New York’ta şu ana kadar koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise yaklaşık 7 bin.

Vaka sayısı bakımından dünyada ABD’nin ve onun New York eyaletinden sonra gelen İspanya’da şu ana kadar 153 bin, İtalya’da 143 bin vaka tespit edildi. Hastalığın geçen yıl sonunda ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de ise vaka sayısı 82 binde kaldı.

İşsizlik Çığ Gibi Büyüyor

ABD’nin 42 eyaletinde şu anda hayati işlerde çalışmayan herkes için sokağa çıkma sınırlamaları uygulanıyor ve bu da ülke ekonomisinde büyük bir yavaşlama yaratıyor.

Son resmi rakamlara göre 9 Nisan itibarıyla haftalık işsizlik yardımı başvuruları 6 milyonu geçti ve son üç hafta içinde işsiz kalan Amerikalıların sayısı toplam 16 milyon 800 bine ulaştı.

Şikago’da yetkililer sokağa çıkma önlemlerinin ihlaline karşı bir adım olarak 30 Nisan’a kadar akşam saat 21.00 den sonra içki satışlarını yasakladı.

IMF Başkanı: Büyük Buhran’dan Bu Yana En Kötü Küresel Ekonomik Daralmayı Bekliyoruz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle küresel ekonomik büyümenin bu yıl negatif olacağını belirterek, “Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz.” dedi. 

Fortune Türkiye’nin haberine göre Georgieva, 2020 Bahar Toplantıları öncesi, “Krizle Yüzleşme: Küresel Ekonomi için Öncelikler” başlıklı bir konuşma yaptı.

Covid-19 salgınının tarihte görülmemiş ölçekte sosyal ve ekonomik düzeni bozduğuna dikkati çeken Georgieva, atılacak adımların toparlanmanın hızı ve gücünü belirleyeceğini ve gelecek hafta düzenlenecek Bahar Toplantılarında bu konuya odaklanılacağını bildirdi..

Singapur, Çok Tartışılan Zoom Uygulamasını Yasakladı: Derslere Sızıldı

Eğitim Bakanlığı, kararına gerekçe olarak, online eğitimin ilk haftasında “çok ciddi hadiselerin” yaşanmasını gösterdi.

Yerel basın, videokonferans programının kullanıldığı esnada ekrana cinsel içerikli uygunsuz görüntüler ve yorumların yansıdığını yazmıştı.

Reuters’da yer alan habere göre Eğitim Bakanlığı, ‘çok ciddi hadise’ olarak tanımladığı olaylara ilişkin daha fazla ayrıntı vermezken, konunun incelendiğini ve gerekirse yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Bakanlık söz konusu güvenlik sorunları aydınlatılana kadar öğretmenlerin Zoom adlı programı kullanmasını yasakladı.

Almanya, Tayvan ve ABD’de de Zoom Mercek Altında

Salgın nedeniyle evde kalmak zorunda kaldığımız bu günlerde, okullar ve iş yerleri uzaktan eğitim ve evden çalışmayı uygulayabilmek için teknolojiden yararlanıp videokonferansa ağırlık verdi.

Türkiye’de uzaktan eğitimde, Zoom adlı programla ilgili yerel basında yer alan iddiaların ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlığın yasal çerçevede iş birliği yaparak kamuoyunda adı geçen programları kullandığını ve gereken tedbirlerin alındığını ifade etti.

Türkiye’de İngiltere’ye Tıbbi Yardım

Türkiye, corona ile mücadele eden İngiltere’ye askeri kargo uçağı ‘Koca Yusuf’ ile bez maske, N95 maske ve tulum gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İngiltere için bez maske, N95 maske ve tulum hazırladı. Askeri personel tarafından paketlenen sağlık yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildikten sonra A400M tipi kargo uçağına yüklenerek yola çıktı.

Türkiye geçen hafta İspanya ve İtalya, önceki gün de Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova’ya sağlık yardım malzemeleri göndermişti.

Boris Johnson Yoğun Bakımdan Çıktı

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Başbakan, bu akşam yoğun bakımdan odaya alındı. Burada iyileşmesinin ilk evresi boyunca yakından takip edilecek.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Johnson’ın “moralinin gayet iyi olduğu” kaydedildi.

“Ateş ve öksürük” belirtileri gösteren Johnson’ın, 27 Mart’ta yapılan Covid-19 testi pozitif çıkmıştı. O tarihten itibaren kendisini izole eden 55 yaşındaki Başbakan Johnson, 3 Nisan’da yayımladığı videoda, “Hala ateşim var ve bu nedenle hükümetin tavsiyesi uyarınca, bu belirti gidene kadar kendimi tecrit etmeyi sürdürmem gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Durumu düzelmeyen, ateş ve öksürük gibi belirtileri devam eden Johnson, 5 Nisan akşamı hastaneye kaldırılmış, durumunun kötüleşmesi üzerine de ertesi gün yoğun bakıma alınmıştı. 3 gün yoğun bakımda kalan Johnson’a oksijen tedavisi uygulandığı ancak solunum cihazına bağlanmadığı bildirilmişti.

Avrupa Parlamentosu Evsizlere Kapılarını Açtı: Günde 3 Bin Kişiye Yemek Verilecek

Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda görev alanların evden çalışmaya başlamasıyla birlikte bina Covid-19 ile mücadelede yeni bir cepheye dönüştü. Bu kapsamda parlamento binalarından biri evsizler ve hastaneden taburcu olmasına karşın evlerine dönemeyenlere ayrıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun mutfağında evsizlere ve sağlık çalışanlarına her gün 3 öğün olmak üzere toplam 3 bin kişilik yemek pişirilecek. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, “Mutfağımızda ihtiyaç sahipleri ve sağlık çalışanları için her öğün için 1000 kişilik yemek pişirilecek.” dedi.

Balta Girmemiş Amazon’a COVID-19 Girdi

Brezilyalı yetkililer, Amazon Ormanları’nda izole ve ilkel hayat süren Yanomami adlı kabilede ilk vakaya rastlandığını duyurdu.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, hastalıklara karşı savunmasız olabilen toplumun salgınla tanışmasının endişe verici olduğunu ifade etti. Koronavirüs testi pozitif çıkan 15 yaşındaki genç, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Brezilya’da, yerliler arasında en az 7 vaka tespit edildiği belirtildi.

Oxford Üniversitesi Corona Virüs Aşısı İçin Tarih Verdi

İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden Oxford, coronavirüs aşısının 6 ay içinde geliştirilebileceğini duyurdu. Eylül ayına kadar sürecek olan testlere bu ay içinde başlanacak. 500 kişi, coronavirüs aşısının üzerinde denenmesi için gönüllü oldu.

Çin’de Görüntülendi! Bu Yıl Üçüncü Kez Gerçekleşti

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumda olduğu doğa olayı Süper Ay, Çin’de görenleri hayran bıraktı.Dünyanın farklı ülkelerinde gözlenen Süper Ay, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Coronavirüsün ilk olarak ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde de izlenebilen Süper Ay, görenleri mest etti. Ay’ın Dünya’ya en yakın konumda olduğu doğa olayı ve bu yıl üçüncü kez gözlenen Süper Ay Nepal, Ekvador, Avustralya, Almanya, İngiltere, Kuzey Makedonya ve Macaristan’da da görüntülendi.

Çernobil Nükleer Santrali Dünyayı Bu Kez Yangınla Tehdit Ediyor

Ukrayna yangın ile pençeleşirken, orman yangınının; 1986 yılında Rusya’nın Sovyetler Birliği halindeyken patlayan Çernobil Nükleer Santrali yakınlarına kadar yanaşması yeni bir radyasyon tehlikesi ile karşı karşıya kalınıp kalınmayacağı endişesini oluşturdu. 4 Nisan 2020’de başlayan Ukrayna yangını, kontrol altına alınamaması nedeniyle, etkisini arttırdı ve üç gün içerisinde 3 bin 500 hektarlık alanı etkisi altına aldı.

Koronavirüste Vaka Sayısı 2,1 Milyonu Geçti

Çin’in Wuhan kentine başlayan koronavirüs salgınında vaka sayısı dünya genelinde 2 milyon 100 bini geçti. Can kaybı ise 137 bin 78 oldu. En çok vaka görülen ülke 64 bin 348 ile ABD oldu. Bu ülkeyi 182 bin 816 vakayla İspanya, 165 bin 155 ile İtalya, 147 bin 863 ile Fransa, 134 bin 753 ile Almanya ve 98 bin 476 ile İngiltere izledi.

AHMET EFLATUN BERKÖZ

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu