Kariyer

6 Adımda Kendine Yatırım Yapmak

Doğuştan gelen yeteneklerimiz edindiğimiz bilgi ve tecrübelerle anlam buluyor. İş hayatı da kendisini geliştirmeye açık olan adaylara ihtiyaç duyuyor.  Hızla değişen ve yeniliklere açık olan dünyanın gerisinde kalmamak için yeteneklerimizi, bilgi ve becerilerimizi yenileyip kendimizi güncelleştirmeliyiz. Kişisel gelişimimize önem vermek ve kendimize yatırım yapmak uzun vadede bize katkı sağlayacaktır. İşte “6 Adımda Kendine Yatırım Yapmak”!

Peki kendimize nasıl yatırım yapacağız?

1) Öncelikle “okumanın” önemini göz ardı etmemek gerek. Belirlediğiniz ve boş olduğunuz bir zaman aralığında kitap okumaya vakit ayırmalısınız. İlginizi çeken kitaplara yoğunlaşabilirsiniz. Böylelikle merakınız da artacak ve sürekli okuma isteği duyacaksınız. Düzenli aralıklarla kendi alanınıza yönelik kitaplar okumanız da iş hayatınızda sizi başarıya ulaştıracak bir araç olacaktır.

2) Gerçekten yapmak istediğiniz şeylerin listesini oluşturabilirsiniz. Madde sayısı tamamen size kalmış. Yapmak istediğiniz her şeyi kategorilere ayırarak hangilerini önce yapmanız gerektiğini de görmüş olursunuz. Günlük hedefler koyarak ve günlük liste oluşturarak da o gününüzü verimli hale getirebilirsiniz. Bu liste size ilerlemeniz için fırsat vermiş olacak, sizi yapmak istedikleriniz için motive edecektir ve kaygınızı azaltacaktır.

3) Online eğitim alabileceğiniz internet sitelerini keşfedin. Kariyerinize ve kişisel gelişiminize yönelik çok sayıda ücretsiz eğitim bulabilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda sertifika alıp özgeçmişinize de katkıda bulunabilirsiniz.

4) Sektörde alanında uzman kişilere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta. Birçok şirket eğitime ve uzmanlaşmaya önem veriyor. Üniversitede aldığınız eğitimle yetinmeyip yüksek lisans yaparak gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Alanınızla ilgili uzmanlaşmanız kariyerinizde yükselmeniz için bir yoldur.

5) Sadece kendi alanınıza değil farklı alanlara da ilginiz olmalı. Ekonomiyi, haberleri takip etmek güncel kalmak için önemlidir. Yeni bir şeyler öğrenmek için çalışmak motivasyonunuzu da artıracaktır. 

6) Konfor alanımızın dışına çıkmak bize yapmak istediklerimiz için fırsat verir. Ufkumuzu genişletecek, bizi geliştirecek olanların peşinden gitmeliyiz. Konfor alanımızın dışına çıkmazsak değişemeyiz ve geleceğin bir parçası olmaktan ziyade sadece izleyicisi olarak kalırız. 

Hayatımız boyunca öğrenmenin peşini bırakmadan üretken olabilmek ve kendimize  yatırım yapmanın faydalarını görebilmek dileğiyle.

FATMA KOYUPINAR

FOR ENGLISH

Invest Yourself in 6 Steps

Our innate talents find meaning with knowledges and experiences we have acquired. Business life also needs candidates who are open to improvement yourself. We must update ourselves to don’t stay back of a rapidly changing and open to innovation world. Caring self-improvement and invest ourselves will contribute us in the long run.

So, how do we invest ourselves?

1. Firstly, we shouldn’t ignore importance of ”reading”. You should spare time to reading book in time that you are convenient and you determined. You can focus books which attract attention you. So, you’ll wonder more and you’ll always want to read. Reading books on your own field regularly will also be a tool that you’ll reach to success in your business life.

2. You can list things you really want to do. How many it will be depends on you. By categorizing everything you want to do, you will see which ones you should do first. By determining daily goals and create daily list, you can make efficient your day. This list give you opportunities to move on, motivates you for the things you want to do and it’ll decrease your axciety.

3. You discover internet websites which you can take online education. You can find many websites intended for your career and your self-improvement. Also by taking certificate in end of the education, you can contribute your resume.

4. The need for experts in the sector is increasing day by day. Many company pay attention education and specialize. You can contribute your development by doing master’s degree Without being content with the education you received at the university. Specialization in your field is a way for you to advance in your career.

5. You should be interested not only in your own field but also in different fields. It is important to stay current by following economy and news. Working to learning new things will also increase your motivation.

6. Getting out of own comfort field gives us opportunities for things we want to do. We must go those that will broaden our horizons and develop us. We can’t change without get out of our comfort field and we stay only audience rather than being piece of the future.

Hope to throughout our lives be productive and see benefit of investing yourself.

Diğer blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu