İlham

Başarılarıyla Tüm Dünya’da Bizleri Gururlandıran 7 Türk

Uluslararası arenada elde ettikleri başarılarıyla motivasyonumuzu arttıran yeteneklerimizi, bu başarı serüvenlerinde umut ışıklarından aydınlanmamız için biraraya getirdik.

1) Haluk Bilginer

Usta oyuncu Haluk Bilginer, Puhu TV’de yayınlanan ve Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği Şahsiyet dizisinde canlandırdığı Alzheimer hastası Agah Beyoğlu karakteriyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ”En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.  Ünlü oyuncunun başarısı sosyal medyada tebrik mesajları ile paylaşıldı.

”Türkiye’ye bu ödül gittiği için çok mutluyum.”

2) Dilek Livaneli

Samsun’un Çarşamba ilçesindeki Kumköy Okulu’nda görev yapan Dilek Livaneli, 2014 yılında Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından “Dünyadaki En İyi 50 Öğretmen” arasında yer aldı. Gerçekleştirdiği projeler takibinde uluslararası panellere konuşmacı olarak çağrıldı ve ardından Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törende Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü’ne layık görülen ilk Türk öğretmen oldu. 

”Köy halkı için bir şeyler yapmaya çalıştım.”

3) Selin Özdemir

ABD’de yaşayan başarılı yapımcı Selin Özdemir, 2018 yılında Emmy kazanmıştı. Bu yıl da Amerika’nın en sevilenlerinden, CBS televizyonlarında yayınlanan ve kendisinin de yapımcılar arasında bulunduğu 60 Minutes programıyla ikinci kez Emmy Ödülü sahibi oldu.

4) Erdinç Öztürk

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Erdinç Öztürk, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) 20 yıl önce çözülmesi için 35 sene öngörülen zorlu ‘Zaman Kapsülü Kriptografi Bulmacası’ oluşturup bunu kamuoyuyla paylaşması üzerine, Erdinç Öztürk, bulmacayı iki ayda çözecek sıra dışı bir algoritma geliştirdi ve MIT’de düzenlenecek törene davet edilen Öztürk, içinde Bill Gates’in de eşyalarının bulunduğu zaman kapsülünü çözmeyi başardı.

MIT, ”Beklenenden 15 yıl önce çözüldü.” açıklamasını yaptı.

5) Nurcan Tunçbağ

2010 yılında Massachusetts Institute of Technology Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nde doktora sonrası araştırmalarına başlayan ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ, beyin kanseri üzerine yaptığı araştırmalarda, kişiye özel tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde veri entegrasyonu ve ağ modelleme tekniklerinin kullanılabilirliğini göstererek, 2016 yılının en fazla ulaşılan ilk 50 makalesi arasında yer aldı. Kanser hücrelerindeki şifrelerin sırrını matematiksel formüllerle ortaya çıkaran yazılımları sayesinde UNESCO tarafından Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü’ne layık görüldü.

6) Hatice Zora

 Stockholm Üniversitesi’nde beyin, dil bilimi ve nörofizyoloji alanında araştırmalar yapmakta olan öğretim görevlisi Türk akademisyen Dr. Hatice Zora,  beyinde dil ve duygu gelişimi üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar dolayısıyla İsveç Kralı Carl 16. Gustaf elinden ”Kraliyet Hanedanı” ödülüne layık görüldü. Kraliyet Sarayı’nda gerçekleşen ödül törenine, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri Anders Olsson, Bo Ralph, Horace Engdahl ve Tomas Riad da katıldı.

7) Ali Atay

Yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Cenk Ertürk’ün Nuh Tepesi filminde rol alan Ali Atay, New York’ta gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde Robert De Niro imzalı “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülürken; Cenk Ertürk’te ”En İyi Senaryo’ ödülünün sahibi oldu. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada,

Tribeca Film Festivalinde, Nuh Tepesi filmi muazzam bir başarı elde etti. Tebrikler, ülkemizi en güzel şekilde temsil ettiğiniz için yürekten teşekkürler.” denildi.

DAMLA DOLAN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu