Kariyer

Bilmeniz Gereken Bilgisayar Programları (Günümüzde ve Gelecekte)

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar programları da iş dünyası için önem kazanmış oldu. Çeşitli bilişim programlarını bilmek, programlama dili öğrenebilmek bazı meslekler için olmazsa olmaz bir hal aldı. Bilmeniz gereken bilgisayar programları alanımıza ve sektörümüze göre farklılık gösteriyor. Artık işverenler de belli pozisyonlar için adaylardan belli programları kullanma şartı arıyor. Bu programlara hakim olmak özgeçmişinizi de öne çıkarmış oluyor. İşte günümüzde ve gelecekte bilmeniz gereken bilgisayar programları!

Microsoft Office Programları: Hemen hemen her şirketin, çalışanlarından bilmesini istediği programlardan biri ofis programlarıdır. Excel, Word, PowerPoint ile öne çıkan bu programlar kendi içerisinde birçok uygulama içeriyor. İşlerin pratik bir şekilde işlemesi açısından bu programları bilmek büyük önem taşıyor. İşverenler Office programlarını iyi derecede bilen adayları tercih ediyor. Ayrıca bazı büyük şirketler Excel’i ileri derecede bilen adaylara öncelik vermekte.

Excel programını öğrenip daha sonrasında bu eğitimi veren çeşitli kurumlardan İleri Excel eğitimi alıp Excel’i iyi derecede öğrenmeniz size fayda sağlayacak.

Outlook Programı: İş hayatında yaygın olarak kullanılan programlardan biridir. Bu programla e-postalarınızı düzenleyip yönetebilirsiniz.  Randevularınızı daha sistemli hale getirip kişilerinizi de yönetebilirsiniz. Kurumsal bir yazışma sayfası da oluşturmanız mümkün.

Access Programı: Bu program veri tabanı olarak bilinmektedir. Office programlarına veri akışını sağlar. Butonlarla çalışma imkanınız mevcuttur. Birçok programın yaptığı işlemi daha kolay bir şekilde yapabilmektedir.

Sosyal Medya ve Blog Yazma: Sosyal medya ile ne kadar haşır neşir olsak da çoğu kişi profesyonel anlamda sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiği konusunda bilgi sahibi değil. Profesyonel bir şekilde e-posta yazabilmek, sosyal medyadaki çeşitli paylaşımları ve etkinlikleri yönetebiliyor olmak ve blog yazmak kendinize yapacağınız yatırımlardandır. WordPress, E-Posta Pazarlama Yöntemleri, Web Sayfası Tasarımı, Dijital Medya Yönetimi, Arama Motoru Optimizasyonu gibi konularda kendinizi geliştirip beceri elde edebilirsiniz.

Grafik Programları: Grafik Tasarım alanında bilgi sahibi olmak bu alandaki ihtiyaçları karşılamak için önemli bir adımdır. Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, AutoCAD / Mimarizasyon Yazılım, 3D Studio Max, Solidworks gibi grafik ve çizim programlarını öğrenip ihtiyaçları karşılamak noktasında kendinize yatırım yapabilirsiniz.

Yazılım ve Donanım Geliştirme: Bilgisayar yazılımının uygulanması, tasarlanması, test edilmesi sürecidir. Kullanıcıların ihtiyaçları bu noktada göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Yazılım sektörüne ilgi duyan, yazılım ve donanım alanda ilerlemek isteyenler, yazılım programcıları gibi sektörün içinde olmak isteyenler HTML / CSS / Javascript, C / C ++ Programlama Dilleri, Java Programlama Dili, Python Programlama Dili, HTML / CSS / Javascript, LINUX işletim sistemi gibi programlarda bilgi sahibi olup kendilerini meslekte ilerlemek adına geliştirebilirler. Örneğin günümüzde bilinmesi büyük bir önem taşıyan Python programını internetteki eğitim veren çeşitli kurular üzerinden de ücretsiz bir şekilde öğrenilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Bilgisayar Programları

Veritabanı: Veritabanı tasarımı için bilgi ve beceri kazanıp karmaşık olan birçok modellemede performansı artırıp değişiklik yapabilmek, verileri depolamak için teknolojik bilgi ve beceriye sahip olmak gelecek için de önemli olacak. Excell, SAP, SAS, MATLAB, Access, Orancle, Filemaker gibi programları temel düzeyde öğrenmek iş hayatında size önemi kapıların açılmasına yardımcı olacak.

Muhasebe Programları: Muhasebe ve finans alanında kariyerini ilerletmek isteyenlerin de kullanacağı birçok program mevcut. ORKA, MİKRO, LUCA, LOGO, DİA, NETSİS gibi programlar hakkında bilgi sahibi olmak bu alanda profesyonelleşmeniz için bilinmesi gereken programlar arasında.

Alanınıza yönelik olarak bilmeniz gereken programlara ilgi duymak ve bu programları öğrenmek size uzun vadede avantaj sağlamış olacak.  İnsan Kaynakları Profesyonelleri için özgeçmişinizdeki detaylar önem taşıyor. Hakim olduğunuz programları başvurduğunuz pozisyonun içeriğine göre sıralamanız sizinle ilgili fikir sahibi olmalarını sağlayacaktır. 

FATMA KOYUPINAR

 Benzer yazılar:
Mühendislik Öğrencilerinin Mutlaka Bilmesi Gereken Programlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu