Sinema

Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 10 Mini Dizi

Küresel nedenlerden dolayı evde kaldığımız şu dönemlerde doğal olarak fazlasıyla sıkılıyoruz. Bunun önüne geçebilmek için yapabileceğimiz şeyler arasında elbette dizi izlemek vardır. Dizi izlemeyi sevenler olarak kimi zaman uzun metrajlı dizileri izlemek istemiyor olabiliriz. Bu nedenle de bölümleri uzun sürmeyen, tadında bırakan ve sizleri hiç yormadan izleyebileceğiniz 10 mini dizi hazırladım. Umarım izlerken keyifli vakit geçirebilirsiniz, iyi seyirler.

Chernobyl (2019 ‧Dram/Tarih/Gerilim ‧ IMDb 9.4/10)

Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu ediyor. Dizi, patlamanın meydana getirdiği üzücü sonuçlarını, felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini, savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerini bizlerle paylaşmaktadır.

True Detective 1. Kısım (2014 ‧ Suç/Dram/Gizem ‧ IMDb 9.0/10)

Cinayet masasında görev yapan dedektif Rusth Cohle ve Martin Hart, birçok insanı acımasızca öldüren bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan bu ikilinin hayatı,  soruşturma ilerledikçe içinden çıkılmaz bir duruma gelir. Soruşturmalar devam ederken 17 yıl geçer ve suçlu bulunmaz. Artık dedektiflik yapmayan ve farklı yollarda olan karakterlerimiz; cinayet soruşturmasının tekrar açılmasıyla kendilerini davanın içerisinde bulurlar. 

When They See Us (2019 ‧ Biyografi/Suç/Dram ‧ IMDb 9.0/10)

Neredeyse 30 yıl önce Amerika’da yaşanmış olan bir olayı yansıtan bu dizi, işlemedikleri bir suç yüzünden hapse giren beş gencin hikayesini konu ediyor. Beş siyahi arkadaş, Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanır. Onlar her ne kadar masum olduklarını dile getirseler de işlemedikleri bir suç yüzünden tutuklanarak hapis yatarlar. Gençler, suçsuzluklarını ispatlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 10 Mini Dizi

Pride and Prejudice (1995 ‧ Dram/Romantik ‧ IMDb 8.9/10)

Dizi, 18. Yüzyıl sonlarında sınıf bilincinin hâkim olduğu İngiltere’de yaşayan beş kız kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Kızlar, annelerinin kendilerine iyi bir eş bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Daha sonraları zengin bir adam olan Bay Bingley ve onun en yakın arkadaşı aileye komşu olarak gelmiştir. Fakat bu iki adamın gelmesiyle beraber kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklaşır. 

The Virtues (2019 ‧ Dram ‧ 8.3/10)

Yıllar sonra yaşadığı kasabaya, ailesinin yanına geri dönen Joseph hafızasını kaybetmiştir. Daha önce ne yaptığına dair bir şey hatırlamayan karakterimiz, ailesi ve arkadaşlarıyla zaman geçirdikçe anıları canlanır ve geçmişinde her şeyin aslında o kadar da iyi olmadığını öğrenir.

11.22.63 (2016 ‧ Dram/Gizem/Bilimkurgu ‧ IMDb 8.2/10)

Lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping, bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eder ve zamanda geriye giderek John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışır. Bu yolculuk sırasında yaklaşık 3 yıl geçmişte yaşaması gerekmektedir. Ancak işler çok geçmeden sarpa sarar ve hayatının aşkı ile karşılaşır.

Good Omens (2019 ‧ Komedi/Fantastik ‧IMDb 8.1/10)

Şeytanlar ve melekler arasında olan rekabet insanoğlunun kaderini olumsuz etkilemektedir. Şeytan taraftarlarının en büyük planı ise planladıkları tarihte dünyanın sonunu getirmektir. Kıyamet adım adım yaklaşırken, karşılıklı düşman olmaları beklenen iki arkadaş -Şeytan Crowley, Melek Aziraphele- kıyameti engellemeye çalışırlar. 

Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 10 Mini Dizi

And The There Were None (2015 ‧ Suç/Dram/Gizem ‧ IMDb 8.0/10)

Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında geçmektedir. Bay ve Bayan U.N. Owen, birbirinden farklı 10 insanı kendi evlerine (gözlerden uzak Indian Adası’na) davet ederler. Ancak davet edilen bu insanlar ev sahipleriyle karşılaşamayınca birbirilerini çok ciddi suçlarla itham ederler ve birbirlerine düşüp avlanırlar. 

The Outsider (2020 ‧ Suç/Gizem/Dram ‧ IMDb 8.0/10)

Küçük bir kasabada vahşice katledilen, 11 yaşındaki çocuğun cesedi bir parkta bulunur. Soruşturmanın başına geçen dedektif Ralph Anderson, katilin peşine düşer ve sıra dışı yöntemleriyle olayı çözmeye çalışır. Ayrıca vakanın içerisine doğaüstü güçlerin de dahil olmasıyla beraber şimdiye kadar gerçek olduğu düşünülen şeyler de sorgulanmaya başlar. 

Les Misèrables (2020 ‧ Suç/Dram/Gerilim ‧ IMDb 7.7/10)

Les Misèrables, Victor Hugo’nun klasikleşmiş eserlerinden uyarlanan bir mini dizidir. Fransız Devrimi’nin arifesinde geçerek ihtilalin her iki tarafını da gözler önüne seren Sefiller dizisi, Jean Valjean’ın ölümsüz hikayesini ekrana taşıyor. 

*Bonus* Band Of Brothers (2001 ‧ Aksiyon/Dram/Tarih ‧ IMDb 9.5/10)

Dizi, askerlerin temel eğitimiyle başlayıp II. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle birlikte ordudan ayrılmalarına kadar yaşananları işlemektedir. Yaşananları, Amerikan ordusunun gözünden izliyoruz ve işlenen hikâye, tarihi gerçekliğe dayanıyor. Savaş konusu bakımından her şeyi çok iyi ele alan bu diziyi şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. 

Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 10 Mini Dizi

BÜŞRA KURŞUN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı