BirlikteGelecek

#BirlikteGelecek “Farkındalık Zirvesi”

#BirlikteGelecek markamız kapsamında yaptığımız ilk etkinlik olan “Farkındalık Zirvesi” etkinliğimiz çok değerli konuşmacıların katılımıyla iki gün sürdü. İlk günün ilk oturumun da Gönüllülük Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztamur bizlerleydi. Etkinliğimiz Erol Bey’in yaptığı sunumla 19.00’da başladı. Bizlere gönüllülük kavramı ve yardımseverlik kavramının çok karıştırıldığını söyledi ve ayrımını anlattı.  Türkiye’de gönüllülük bilincinin yaşadığımız deprem gibi kötü olaylar neticesinde arttığını belirtti. Bizlere “Gönüllülük bir yolculuk” ifadelerini kullanarak kendi gönüllülük yolculuğunu anlattı. Türkiye’de gönüllülüğe sıcak bakıldığını ancak gönüllü olmak isteyenlere yakın çevreleri tarafından pek öyle bakılmadığını belirtti. Erol Öztamur’un bize bahsettiklerinden gönüllülüğün bize gelmeyeceğini bizim ona gitmemiz gerektiğini ve bu işe başlarken ilk olarak kendimize gerçekten isteyip istemediğimizi sormamız gerektiğini anladık. Erol bey’in yaptığı sunum sonlandıktan sonra soru cevap kısmımızı yaptık ve tüm sorularımıza büyük bir samimiyetle yanıt verdi. Oturumumuz 19.54’te sona erdi. 

Etkinliğimizin ikinci gününde ilk oturumumuz Öğr. Gör. Psikodramatist Odise Vuçinas’ın katılımıyla 19.00’da başladı. Odise Bey ilk olarak kendisini bizlere tanıttı ve Psikodrama ile hayat başarısını arttırmak hakkında konuştu. Daha sonra etkinliğimiz soru cevap şeklinde devam etti. Psikodrama yolcuğunun öfkeyle ilgili problemlerinden kaynaklı başladığını ve terapi dönemi boyunca psikodramanın kendisine çok uygun olduğunu anladığını ve bunun eğitimini verebileceğini anladığını, eğitimini verme hikayesinin bu şekil de olduğunu anlattı. Psikodrama terapisine herkesin katılabileceğini söyleyen Odise Bey “Bizim silahımız canlandırmadır” ifadelerini kullandı. Kendilerini normalde çok kolay ifade edemeyen insanların psikodrama terapisi sırasında çok kolay ifade edebildiğini belirtti. Katılımcılardan gelen soruları da yanıtladıktan sonra oturumun sonlarına doğru işimizi çok ciddiye alarak yapan bir topluluk olduğumuzu ve bizleri tanıdığı için çok mutlu olduğunu söyledi. İkinci gün Odise Bey’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ilk oturumumuz 19.53’te sona erdi.

#BirlikteGelecek "Farkındalık Zirvesi"

Etkinliğimizin ikinci günü ikinci oturumunda Sosyolog ve Aile Danışmanı Ayça Özdemir engelli bireylerin toplumdaki yeri hakkında konuşmak üzere bizlerle birlikteydi. 20.00’da başlayan oturumumuz da Ayça Hanım konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Etkinliğimizin yapıldığı gün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü olması sebebiyle böyle bir günde bizimle birlikte olduğu ve böyle önemli bir konu hakkında bizlerle konuştuğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Daha sonra kendi hazırladığı bir sunumu bizlere anlattı. Bu sunumda 2019 yılında yaptığı bir çalışma sonucunda elde ettiği verileri ve bu çalışma sırasında engelli kardeşlerimizle ilgili yaşadığı, öğrendiği, ailelerinden duyduğu birçok şeyi bizimle paylaştı. Yaptığı sunumu “Karanlığa küfretmek yerine, kalk bir mum yak” mottosuyla bitirdi. Daha sonra bizim hazırladığımız ve katılımcılardan gelen soruları yanıtlamak üzere soru cevap kısmına geçtik. Soru cevap kısmında gelen soruları da samimiyetle yanıtladı. Son oturumumuz 19.50’de sona erdi.

Etkinliğe katılan tüm konuşmacılarımızın bizlere geri dönüşleri harika oldu. Büyük bir samimiyetle bizimle oldukları için çok mutlu olduklarını, etkinliğimizi, etkinliğe olan katılımı, soruları çok beğendiklerini ifade ettiler.

Böylesine anlamlı bir etkinlikte bizimle birlikte olan konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

#BirlikteGelecek "Farkındalık Zirvesi"

Başa dön tuşu