İlham

Çağın Ötesinde Bir Dahi: Nikola Tesla

Nice icatlarıyla günümüze ışık tutan, zamanının ötesinde dolaşan, insanlık için karşılık beklemeden çalışan, kendini teknolojiyi birkaç adım bile olsa ileri götürmeye adayan, çağımızın en büyük dehalarından birisi Nikola Tesla ‘yı tanımaya ne dersiniz?

10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da dördüncü çocuk olarak dünyaya gelen Tesla icatlarına daha 5 yaşındayken başladı. Bunlardan birisi köyü için icat ettiği yeni model bir su çarkı olmuştu. Bu su çarkı eskisinin aksine akarsu üzerinde sarsıntısız bir şekilde çalışıyordu ki bu çark ilerleyen yıllarda tasarlayacağı “pervanesiz türbin” icadına ilham verecekti. Henüz küçük yaşlarda başladığı bu yolculuk şüphesiz geleceğini de büyük ölçüde etkileyecekti.

Tesla, çocukken icat yapmanın dışında şiir yazmayı ve okumayı da severdi. Özellikle görsel hafızası başta olmak üzere, oldukça iyi bir hatırlama yeteneğine sahipti; gördüklerini, duyduklarını ve okuduklarını zihninin bir köşesine yerleştiriyordu. Aynı zamanda parlak cisimlere karşı da bilinmeyen bir zaafı vardı. Çocuk yıllarından itibaren psikologları meşgul eden, doğaüstü bir özelliğe sahipti. Kendi anlatımına göre hayaller görüyor ve bunları canlı gibi yaşıyordu. Daha önce gördüğü bir olayı veya kafasından geçen bir düşünceyi canlı gibi beyninde yaşıyordu.

Nicola Tesla ilk olarak 1873’te Avrupa’nın en prestijli teknik okullarından Graz Teknik Okulu’nda matematik, fizik ve mühendislik üzerine eğitim aldı. Daha sonra 1880’de Prag Üniversitesi’nde okudu. İlk zamanlarda amacı fizik ve matematik alanlarında uzmanlaşmaktı ama elektrik alanına girince büyülendi. 1883’te Strazburg’da endüksiyon motorunun bir prototipini inşa etti yalnız bu cihazı destekleyecek kimseyi bulamaması nedeniyle New York’tan gelen iş teklifini kabul etti. Thomas Edison’un kurduğu Edison Machine Works şirketi için çalışacaktı.

Tesla 1884’te New York’a geldi. Edison’u çalışkanlığı ve ustalığından etkilemişti. Edison, Tesla’ya DC dinamolarını geliştireceği tasarım için 50.000 dolar ödeyeceğini söylemişti. Aylarca süren deneylerden sonra, Tesla bir çözüm sundu ve vaat edilen parayı istedi ama parayı alamadı. Tesla 6 ay süren bu çalışma macerasından ayrılmaya karar verdi.

Daha sonra Edison’un şu sözleri sarf ettiği söylenir: “Tesla… Sen Amerikan mizahından anlamıyorsun.”

“İnsan imkânsızı başarabilir sözü yetersizdir; çünkü insan imkânsızın da ötesine ulaşabilir.” 

nikola tesla

Yaptığı keşif ve icatlardan en önemlisi de alternatif akımdır. Bir elektrik tutkunu olarak Nikola Tesla’nın yaşamı boyunca en büyük hayali elektriği herkes için ulaşılabilir kılmaktı. Yani elektriği kablosuz iletebilmekti. Daha çoğu insanın elektriğin ne işe yaradığını bile bilmediği o çağda onun bu çılgınca hayali ne denli çağının ötesi bir insan olduğunu gösteriyor. Farkında olmadan elektiriği bu kadar kolay kullanabildiğimiz için Tesla’ya çok şey borçluyuz. Bu kocaman hayalinin yanında hayata geçirilmiş birçok çalışması da vardı. Radyo, floresan lambası, vakum tüp amplifikatörü, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu, mikrodalga fırını, X-Ray, Röntgen, vakum tüp amplikatörü denince aklınıza başka isimler gelebilir ama bunların arka planında Tesla her zaman vardı. Aynı zamanda Tesla, 700’e yakın patentin de sahibidir ve birçok daha gizlenen ve açıklanmayan icatları olduğu söylenmektedir.

“Benim fikrimi çalmış olmalarına üzülmüyorum. Üzüldüğüm şey, kendilerine ait bir fikirlerinin olmaması.” 

Bugün modern tıpta kullanılan makinaların ve elektronik sistemlerin pek çoğu Tesla’nın buluşları üzerine inşa edilmiştir. NASA‘nın faaliyetleri içerisinde Tesla’nın etkisi vardır. Modern uçak sanayinde, deniz araçlarında, uzaktan kumanda otomasyon sistemlerinde, güdümlü füzelerde hep Tesla’nın ileri sürdüğü görüşler hakimdir. Radyo, TV, hatta internet gelişiminde, bilgisayarın ortaya çıkışında Tesla’nın fikirleri vardır.

Özetle Nikola Tesla, gördüğü haksızlıklar ve patent hırsızlıkları yüzünden çok kötü zamanlar yaşamıştır ama yine de çok çalışmaya ve üretmeye devam etmiştir. Hiçbir zaman bir tüccar gibi düşünmeyen ve davranmayan Tesla, ürettiği her şeyi insanlığın yararına adamıştır. 8 Ocak 1943’te, 86 yaşındayken yalnız kaldığı otel odasında hayata gözlerini yummuştur.

‘’Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.”

“Sınırsız bir gücü sınırlı zihinlere bırakmak zordur.”  

ONUR KOYUNCUOĞLU

Diğer blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Başa dön tuşu