Kariyer

Evde Kalıp Kendinize ve Kariyerinize Yatırım Yapacağınız 6 Aktivite

Geri dönüşü olmayan zamanı nasıl yönettiğimizi, nelerle meşgul olduğumuzu, özellikle de evde kaldığımız bu günlerde vaktimizi nasıl değerlendirdiğimizi gözden geçirmeliyiz. Boş vakitlerimizi verimli değerlendirmek bizlere uzun vadede başarı sağlar ve kendimizi daha ileriye taşımamıza yardımcı olur. Peki bu konuyla ilgili olarak neler yapabiliriz?

  • Yeni Bir Dil Öğrenmek veya Yeni Kelimeler Öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek sadece bir dil kursuna gitmek veya özel ders almaktan ibaret değil. Gerçekten istersek bu işi kendimiz de başarabiliriz. Bunun için elimizde çok fazla imkân var. Merak ettiğimiz bir dili öğrenmek için aslında tam da zamanı. İnternetteki videolar ve dokümanlar sayesinde o dili kısa zaman içerisinde rahatlıkla öğrenebiliriz. 

Yeni bir dil öğrenmeye yatkın olmayanlar ise yeni kelimeler öğrenerek kelime dağarcığını geliştirme yoluna gidebilirler. Kitap okurken bilmediğimiz kelimeleri veya film izlerken ilk defa duyduğumuz kelimeleri bir yere not edip anlamlarına bakarak o kelimeyi öğrenip kelime haznemize ekleyebiliriz. Genel kültürümüze de yatırım yapmış oluruz.

  • Telefonu Belli Bir Süre Uçak Modunda Kullanmak 

Eğer beklediğiniz önemli bir arama, mail veya mesaj yoksa telefonu bir süreliğine uçak modunda kullanabilirsiniz. Yaşadığımız çağda elimizden düşmeyen bir araç olan telefon, vaktimizin çoğunu alarak bizi meşgul ediyor. Sıkıldığımız zaman telefonu elimize almak yerine başka bir işle meşgul olmayı deneyebiliriz. Twitter’ı veya Instagram’ı bir süre kontrol etmeden durmak irademizi de ölçmemize yarar sağlar.

  • Yazmak 

Boş zamanlarınızı keyifli hale getirip yaratıcılığınızı arttırmanın bir yolu da yazmak. Örneğin gün içerisinde neler yapacağınızı, uzun veya kısa vadeli hedeflerinizi veya hafta sonu neler yapacağınızı yazarak başlayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre yapması gerekenlerin farkında olup bunları yazan insanlar, diğerlerine göre daha başarılı oluyor ve yapacaklarına olan farkındalığı da artıyor. Yaratıcılığınızı konuşturarak hikâye, günlük veya blog yazıları da yazmaya başlayıp yazma alışkanlığı edinebilirsiniz.

  • Her Gün Okumak 

Okumanın zihne olan birçok olumlu etkisi var. Sadece kitap değil, internet üzerinden ilgimizi çeken yazıları da okuyabiliriz. Bunun için birkaç dakika veya birkaç saatlik zaman aralıkları belirleyebilirsiniz. Öğrenmenin keyfine vararak okumak ve bunu düzenli olarak yapmak boş vakitlerinizi değerlendirmeniz için yapılabilecekler arasında. 

  • Hobilerinize Vakit Ayırmak

Evdeyken egzersiz yapıp bol bol hareket etmek, örgü örmek, resim çizmek, dikiş dikmeyi öğrenmek, müzik dinlemek veya enstrüman çalmak, takı yapmak, kitap okumak gibi hobileriniz varsa bunlara vakit ayırmak için tam zamanı. Nasıl yapıldığını merak ettiğiniz birçok şeyi Youtube’dan video izleyerek öğrenebilirsiniz ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizle eğlenceli vakit geçirmeyi öğrenerek kendinizi yetiştirebilirsiniz. 

  •  Online Eğitimlere, Dizi ve Filmlere Göz Atmak

Birçok farklı web sitesinde aklınıza gelebilecek olan her konuda ve branşta online eğitimlerin olduğunu göreceksiniz. Online eğitim videolarıyla meslek hayatınıza ve kariyerinize yönelik videoların yanı sıra, ilginizi çeken farklı konularda da çeşitli eğitimlere rastlayabilirsiniz. 

Sanal müzeler arasında yolculuğa çıkıp dijital ortamda dilediğiniz bir müzeyi keyifle gezebilirsiniz. Uzun zamandır başlamak isteyip de başlayamadığınız dizilere başlayıp merak ettiğiniz filmleri izlemek için bolca vaktiniz var. 

Kendinizle vakit geçirmeyi eğlenceli hale getirip kendinizi yetiştirmeniz dileğiyle…

FATMA KOYUPINAR 

Başa dön tuşu