Yaşam

Gayemiz Cumhuriyet

Temel özgürlük ve nihayi karar yönetimde, fevkalade mühim ve hasas konulardır. Asırlarca geleneğine bağlı kalıp tek düzlükte yaşamayarak meclisi ayan veya toy mantığı ile mühim meseleleri gıpta değil istişare ile karar veren Aziz Türk Milletinin Değerli Fertleri;

Nihayi bir karar ile herkese söz verilecek ve kendi hür ve iradeli bir biçimde telkip edecekler.

Eğilmez başımız taç yaptık hürriyeti
Zaferle kalbimizle yazdık Cumhuriyeti..

Bilmelisiniz ki bizim manevi duygularımıza alalen kast eden milletleri hüsrana uğrattık ve uğratmaya devam edeceğiz. Bir avuç toprak, bir biz parçası gibi baktıkları bu  değerlerimizin ehemmiyeti, damarlarımızda ki asıl kandan, olduğunun ve bağımsız ruhumuzdan esinlenerek aldığının farkına vardılar.

Duysun bütün dünya
Bu mutlu günümüzde,
Sen rahat uyu atam
Gençlik senin izinde..

Azîz milletin yürekli gençleri bizler İstiklal Harbinden Zafer ile çıktık gayemiz şudur ki, asil kanlarımız ile mücadelesi veren, tarihe altın harflerle yazılmış olan bu mücadeleye devam etmenizdir.

“Hedef Akdeniz, asker!” diyen parmağa koştuk,
Zafer bahçeIerinden güI koparmağa koştuk.
Yol gösterdi göklerden bize binlerce yıldız,
Kıpkızıl ufuklardan taştı al bayrağımız..

Bizler harp içinde cephede sizlerde; bilim, teknoloji, eğitim, sanayi ve tarım da harp içinde olacaksınız. Yorulcaksınız belki de kaybedeceksiniz.Unutmayın ki muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için harp içerisindeniz. İlk hedefiniz, sizlere emanet edilen bu cennet ve mükerrem yurt için her daim ileriye, daha ileriye gitmenizdir.

Aziz milletin delikanlı efeleri, bizler ki bu bereketli Anadolu Topraklarını yurt belledik. Bu topraklar bizlere çok büyük bir veli nimettir. Sizler ki, modern çözümleriniz ile her daim tarımda birer dünya markası haline gelerek bizlere sunulan bu bereketli topraklara minnet borcunu ödemelisiniz.

Genç, ihtiyar, kadın, kız
İşte sokaklardayız.
Başımızda ay yıldız
Seninle Cumhuriyet..


Sizlere o kadar ağır yük yükledik ki, tarihin en önemli dönüm noktalarını sağlayan ve zengin bir o kadar da köklü bir tarih bıraktık..

Unutma! Ders al! Anlat! Bir milleti var eden o milletin tarihi ve dilidir.

Dalgalansın her tarafta şanlı Türk’ün bayrağı,
Korumaktır ve yüceltmek azmimiz bu toprağı!
Bu vatan hiç sensiz olmaz, ey güzel cumhuriyet
Milletim öyle demiştir ; ya ölüm, ya hürriyet!

Azîz Türk Milletinin Fertleri; bizler ki her zaman ilelebet yaşanacak bir devlet için Cumhuriyeti ilan ettik, sizler de bu Cumhuriyetin ilelebet yaşatacak ve hep ileriye taşıyacaksınız.

Bayramımız Kutlu Devletimiz Var Olsun..

Ahmet Berköz

Başa dön tuşu
Kapalı