Sinema

Gerçek Hayat Hikayelerinden Uyarlama 5 Film

Onlar da yaşamış, gülmüş ve sevmişlerdi…

Yaşanmış gerçek olaylardan yola çıkılarak senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılan, Akademi Ödülleri’ni silip süpürmüş bu filmleri izlerken oyunculuklara, dekorlara, çekimlere hayran olmamak imkânsız. İşte karşınızda birbirinden etkileyici, sizi geçmiş yıllara götürecek 5 film.

The Aviator (2004)

(Gerçek hayat ve filmdeki sahnelerin karşılaştırmaları için bu videoya göz atabilirsiniz.)

Film, Amerikalı iş insanı, film yönetmeni ve pilot Howard Hughes’ın hayatını konu alıyor. Howard Hughes zamanının en varlıklı insanlarından biriydi. Ayrıca, Hollywood’un altın zamanlarında dünyanın en yüksek maliyetli filmi olan Hell’s Angel’ın yapımcılığını üstlenmiştir. Film setinde tanıştığı Katharine Hepburn ile uzun soluklu bir aşk yaşamıştır. Hayatının bir döneminde uğraştığı obsesif kompulsif bozukluğu nedeniyle neredeyse ölümüne kadar kimse ile bir iletişim içerisinde olmamış ve kendisini saklamıştır. Film usta yönetmen Martin Scorsese tarafından yönetilmiş olup Howard Hughes rolünde Leonardo DiCaprio, Katharine Hepburn rolünde ise Cate Blanchett’i görüyoruz.

The Theory of Everything (2014)

The Theory of Everything

Film, zamanımızın en ünlü fizikçilerinden Stephen Hawking’in hayatını ilk eşi Jane Hawking’in gözünden anlatıyor. 1960’ların başında üniversitede tanışmalarından, Hawking’in ALS hastalığı ile nasıl başa çıktığını ve ünlü kuramlarını ele alışını beyaz perdeye aktaran bu filmin yönetmen koltuğunda James Marsh oturuyor. Başrollerinde ise Eddie Redmayne ve Felicity Jones bulunuyor. Ayrıca Eddie Redmayne bu rol sayesinde 2015 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almaya hak kazanmıştır.

Julie & Julia (2009)

Julie and Julia

Eğer mutfağı seven biriyseniz bu filme bayılacağınızı düşünüyorum. Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrollerini paylaştığı bu filmde ünlü şef Julia Child’ın aşçılık kariyeri konu alınırken bir yandan da Julia’nın yemek kitabındaki 524 tarifi 365 günde pişirmeyi hedefleyen Julie Powell’ın hayatlarını karşılaştırıyor. Julia Child 1960’lı ve 70’li yıllarda Amerika televizyonlarında Fransız mutfağını konu alan bir programa sahipti. Filmde Julia Child’ı Meryl Streep canlandırırken, Julie Powell’ı ise Amy Adams canlandırıyor.

Titanic (1997)

titanic, titanic izle

Bir James Cameron klasiği olan Titanic’ten devam edelim. RMS Titanic, 10 Nisan 1912 tarihinde ilk seferi olan İngiltere, Southampton’dan New York’a doğru yola çıkıyor. Zamanının en büyük, en ihtişamlı gemisi olan Titanic’in büyüsü herkesi etkiliyor, tüm gazeteler bu ilk seferden bahsediyor. Dünyada o tarihe kadar daha büyük, daha görkemli hiçbir gemi yapılmamışken halk arasında “Tanrı bile bu gemiyi batıramaz.” cümleleri dolaşıyor. 10 Nisan 1912 tarihinde başladığı seferine bu büyük geminin hızının konuşulması için beklenen tarihten birkaç gün önce New York’a varılması isteniyor fakat hava şartları hesaba katılmıyor, daha hızlı gitmeye çalışan Titanic’in karşısına çıkan bir buz dağı 15 Nisan 1912 tarihinde Titanic’i Atlas Okyansu’nun derin sularına gömülüyor. 3,547 kişi arasından sadece 1514 kişinin kurtulması ise dönemin en büyük facialarından biri olarak hafızalara kazınıyor. Film, bu sahnelerin arasında farklı toplumsal sınıflara mensup Jack ve Rose’un unutulmaz aşkına yer veriyor. Filmin başrollerini ise Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet paylaşıyor. Film 11 Akademi Ödülü kazanarak, en çok Oscar kazanan filmler arasında yer alıyor.

The King’s Speech (2010)

The King’s Speech

Kral VI. George çocukluk yıllarından beri kekemelik ile mücadele etmektedir, kardeşinin tahttan çekilmesinin ardından halkının karşısında kekelemek istemediği için Lionel George Logue isimli konuşma terapistinden yardım almaya karar verir. Filmde, Kral George ve Lionel arasında gelişen arkadaşlık ilişkisine de yer verilir. Filmin başrollerinde Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter yer alıyor. Ayrıca 12 dalda Oscar adaylığı elde eden film bunlardan 4 tanesini kazanmıştır. Colin Firth ise 2011 yılında, bu rol sayesinde En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını elde etmiştir.

Şeyma ZARZAVATÇIOĞLU

Yazarımızın Diğer Yazısı:
Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak 5 Film
HYGGE: Samimi Bir Ortam Yaratma Sanatı
Dengeli Yaşama Sanatı: Lagom

Başa dön tuşu