İlham

Hızlı ve Azimli: Lewis Hamilton

Birçok zorlukla mücadele ederek başka bir işi yapmak elbette çok zordur. Hele bir de o zorluğa rağmen işini mükemmel yapıyorsan senden iyisi çok çok azdır. Dünya üzerinde birçok insanın ona yapamazsın demesine karşın onun yaptığı, gerçekleştirdiği bir başarı hikâyesine hazırlanın. Mevzubahis, bazı kesimler tarafından Formula 1 tarihinde gelmiş geçmiş en iyisi olarak nitelendirilen Lewis Hamilton çünkü o bunları oldukça hak eden bir kariyere ve geçmişe sahip.

Formula 1 tarihinin ilk ve tek siyahi pilotu, tam adıyla Lewis Carl Hamilton, 7 Ocak 1985 tarihinde İngiltere’de doğdu. Çocukluktan beri arabalara ve yarışlara ilgisi olan Hamilton, 8 yaşında yarış kariyerine başladı. Henüz 10 yaşındayken İngiltere Karting şampiyonasını kazandı ve 13 yaşına geldiğinde ise Formula 1 takımlarından McLaren, onun yeteneğini keşfedip Lewis’i genç pilot yetiştirme akademisine aldı. 13 yaşından Formula 1 kariyerinin başladığı 22 yaşına kadar Karting, F3, GP2 şampiyonalarında zafere ulaşırken McLaren pilot akademisi bünyesinde bulundu. Formula 1’e ise 2007 yılında yine McLaren ile ilk adımını attı.

Gelmiş geçmiş en iyi çaylak pilot yılı olarak gösterilebilecek bir performansla ilk senesini, şampiyon Raikkonen’in 1 puan gerisinde 2. olarak tamamlayan Hamilton, şampiyonluk için bir sonraki yılı beklemeliydi. 2008’e gelindiğinde ise bu sefer en yakın rakibinin ironik bir şekilde 1 puan önünde şampiyon oluyor ve böylece şampiyon olan en genç pilot ve şampiyon olan ilk siyahi pilot olma unvanlarını eline geçiriyordu. (Daha sonra 2010 yılında Sebastian Vettel şampiyon olan en geç pilot unvanını kazanacaktı.)

2012’ye kadar McLaren ile yarışan Britanyalı, 2013’te Mercedes takımıyla anlaşıyor ve kariyerinin zirveye ulaşacağı yıllara giriş yapıyordu. 2014 senesine geldiğinde yeni takımı Mercedes ile ilk ve kariyerinin de 2. şampiyonluğunu kazanan Hamilton, biten son yarış sezonu olan 2019’da ise 6. kez dünya şampiyonu oluyordu ve bu alanda 7 kez şampiyon Schumaher’in ardından en çok şampiyonluk kazanan ikinci pilot olma unvanını ele geçiriyordu. 2020 Temmuz ayına geldiğimizde tam 85 kez yarış kazanan Hamilton, bu alanda da 91 zaferle lider olan Schumacher’in ardında ikinci sırada bulunuyor. Yarışa 1. sırada başlama (pole pozisyonu) alanında ise 89 kez yarışa ilk sırada başlayan Hamilton, bu alanda lider konumda.

lewis hamilton kimdir, hayatı

Sürüş bakımından oldukça yetenekli olan pilot, yağmurlu zeminde de yine gelmiş geçmiş en iyi sürücülerden biri olarak gösteriliyor. Yağmurlu zeminde neredeyse tüm yarışçılar spin atarken, o güle oynaya zafere koşuyor ve en hızlı turları atıyordu. Ancak bu zorlukların yanında tüm kariyeri ve hayatı boyunca peşini bırakmayan ve şu sıralarda harika bir direniş gösterdiği bir başka problem ile yüzleşmeliydi: IRKÇILIK.

Daha çocukken karting yıllarında yarıştığı sırada ailesinin onun hakkında bazı endişeleri vardı. Siyahi bir pilot olarak çocuklarının ırkçılığa maruz kalmasını ve yarış kariyerinin olumsuz etkilenmesini istemiyorlar ve bu sebepten de çocuklarının üst seviyelerde yarışamayacağından korkuyorlardı. Formula 1’e geldiğinde ise organizasyonun tarihinden de kaynaklı olarak tamamen beyaz ırk eksenli olan bir statüde ayakta kalmayı başaran Lewis, her zaman bu durumu dile getirdi ve hiçbir zaman şikâyetlerini iletmeyi ihmal etmedi. Çünkü o, kendi gibi siyahi olan pilotları yarışırken görmek istiyor ve bu tekdüze sistemi değiştirmek istiyordu.

2020’ye gelindiğinde ise idolü olarak gördüğü Muhammed Ali’nin izinden giden Hamilton, ABD’de George Floyd’un ölümüyle birlikte baş gösteren ırkçılık karşıtı hareketlerin Formula 1 ayağında tamamen önderi olup sosyal medya hesabında yayımladığı mesajlar, yaptığı röportajlar ve diğer vasıtalarla ırkçılığa karşı çok güçlü bir duruş sergiledi. “Black Lives Matter” hareketi çerçevesinde memleketi İngiltere’deki gösterilere bizzat katılıp halkın arasında dahi duran Hamilton, bu alanda da griddeki pilotların lideri olduğunu bir kez daha gösterdi.

Onun gösterdiği çabalar neticesinde diğer Formula 1 takımları ve pilotları da birtakım açıklamalar yayımlayarak ırkçılığa karşı olduklarını açıkladılar. Hatta Lewis’in yarıştığı takım Mercedes de ırkçılığa karşı olduğunu göstermek adına yıllarca simgesi olmuş gümüş renkli araçlar yerine, bu sene siyah renkli arabayı pilotlarına vermiştir. 

Kariyerinin sonuna geldiğinde muhtemelen Schumacher’in rekorlarını kırıp tüm alanlarda lider olacak pilot ve çocukluktan beri gösterdiği psikolojik savaşın etkisiyle de harika bir mentalite kazanan ve vazgeçmemeyi hepimize aşılayan bu güzel insanı çıplak gözle izleyebildiğimiz için oldukça şanslıyız. Umarız ki onun gibi olabilir ve onun gibilerle hayatın her alanında karşılaşabiliriz.

Burak KAYA

Başa dön tuşu
Kapalı