İlhamKültür

Hogwarts’ın Yolculuğu: Joanne Kathleen Rowling

Büyük küçük herkesin sevdiği Harry Potter serisinin yazarı, sadece kitap yazarak dolar milyarderin olmuş ilk yazar; Joanne Kathleen Rowling.

Zamanında hepimizin izlediği ve hatta tekrar tekrar izlediğimiz Harry Potter serisi, bizleri her izleyişimizde ekran başına kilitlemeyi başarıyor. Bu dünyaca ünlü başarı hikayesi aklımıza birçok soruyu getiriyor. Bu seri nasıl yazıldı? Nasıl bu kadar büyük bir başarıya imza attı? Dünyaca bilinen kült bir seri olmayı nasıl başardı? Ve dahası… Şimdi hep birlikte bu büyülü yolculuğa çıkalım.

Dünyaca ünlü İngiliz yazarlardan olan Joanne Kathleen Rowling, 31 Temmuz 1965’te, İngiltere’nin Chipping Sodburry şehrinde dünyaya geldi. Kathleen, kendisine verilen bir isim olmamasına rağmen büyükannesinin onurunda bu ismi almıştır.

İleri derece gözlükleri, silik karakteri ile her alanda başarısız bir çocukluk geçirmiş olan yazar, henüz 6 yaşındayken kendisinden iki yaş büyük kız kardeşinin tavşanları çok sevmesi üzerine ilk kitabı olan Tavşanı yazmıştır.

Wyedean Comprehensive’deki lise eğitiminin ardından Exeter Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamlamış ve Londra’ya yerleşerek araştırmacı ve iki dil bilen bir sekreter olarak İnsan Hakları Örgütünde çalışmaya başlamıştır.

İngilizce Öğretmenliği yapmak için Londra’dan Portekiz’e taşınan İngiliz yazarın, 1992 yılında 3 yıllık bir evliliği sonucu Jessica Rowling Arantes adında bir kızı oldu ve Aralık 1994’te tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, aynı zamanda kız kardeşinin yanında, Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktaydı. 

Aklındaki büyücülük okulunda okuyan çocukların hikayeleri ile Harry Potter’ın ilk kitabı olan Felsefe Taşı’nın temel hikayesini Manchester – Londra tren yolculuğu esnasında oluşturmuş ve kağıda dökmüştür. Kitabı, şu an bir Çin lokantası olan kafede tamamlaması beş yılını alan yazarın, el yazması metinleri yolladığı 12 farklı yayınevinden aldığı olumsuz geri dönüşlerin peşinden küçük bir yayınevi olan Bloomsbury Yayınevi sahibinin küçük kızının hikayeyi okuyup beğenmesi ile birlikte kitabın basılmasına kararı verildi. Yayınevinin, kadın bir yazarı kimsenin okumak istemeyeceği ve bunun için erkek bir yazar ismi belirlemesini istemesi üzerine İngiliz yazar, J.K Rowling markasını yarattı.

Böylelikle J.K. Rowling Harry Potter serisini oluşturdu ve okurları için Hogwarts yolculuğunu başlatmış oldu.

j.k rowling kimdir hayatı

Dünya çapında tam 65 dile çevrilen, 400 milyondan fazla satış yapan, filmleri çekilen hem sinema gösterimi hemde kitapları ile milyonlara ulaşan Harry Potter efsanesinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı Ülkü Tamer, ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası Sevin Okyay, üçüncü ve sonraki kitaplarını ise Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu‘nun çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştır. 

Romanların son derece büyük bir ilgiyle okunması ve bir anda çok satan kitapların başına yükselmesi sayesinde Rowling, kitap yazarak dolar milyarderi olan ilk yazar ve Birleşik Krallık’ın en zengin kadını unvanlarını elde etmiş oldu.

Servetiyle Uluslararası PEN Kulübü ve Birleşik Krallık İşçi Partisi gibi kurumlara yüklü miktarda bağışlarda bulunmuştur.

2001 yılında küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlenen Rowling, David Gordon Rowling Murray isminde ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Serinin beşinci kitabı olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı eşi Niel ile çocukları Jessica ve David’e ve 2005 yılında dünyaya getirdiği üçüncü çocuğu Mackenzie’ye de serinin Harry Potter ve Melez Prens kitabını ithaf etti.

Sadece çocukların değil aynı zamanda yetişkinlerin de engin hayal dünyasına seslenen bu eser büyük bir ilgiyle okunup, kısa zamanda çok satanlar listesinin en başına yükselmeyi başarmış ve dünyanın en ünlü fantastik roman ve film serilerinden biri olan Harry Potter beyaz perdeye uyarlanmasıyla da büyük beğeni almıştır.

Yazarın en popüler eseri olan Harry Potter Serisi’nin dışında, seriye ek olarak hayali bir karakterin kaleminden çıkmış gibi yazdığı yan kitap Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar gibi birkaç eseri bu kült serinin hayran kitlesini daha da arttırmış ve bu kitabın geliri Comic Relief hayır kurumunun yardımıyla dünyanın çeşitli yerlerindeki fakir ve kimsesiz çocuklara bağışlanıyordu.

2012 yılında yazdığı Boş Koltuk kitabı, yetişkinler için olan ilk kitabıdır. Bir yılın ardından Robert Galbraith mahlasıyla yayımlanan Guguk Kuşu adlı eserin de aslında Rowling’e ait olduğu The Sunday Times Gazetesi tarafından ortaya çıkartılmış, Cormoran Strike adlı dedektifin maceralarını konu alan ve İpek Böceği romanıyla devam eden polisiye serisi ise Zeynep Heyzen Ateş’in çevirileriyle Türkçeye kazandırılmıştır. 

2015 senesinde birkaç yazar ile birlikte tiyatro metni olarak Harry Potter ve Lanetli Çocuk eserini hazırlamış ve sonrasında kitap haline getirilen tiyatro oyunu, kısa zamanda büyük satış başarısı yakalamıştır.

 ‘’Başarısızlık kaçınılmazdır, bunu bir güç haline getirin.’’

Damla DOLAN

Başa dön tuşu