Kariyer

İş Başvurularında Ön Yazı Nasıl Hazırlanır?

“İş başvurularında ön yazı nasıl hazırlanır?” şeklinde çok fazla soru alıyorum. Tahmin edersiniz ki insan kaynakları departmanlarının mail box’ ına her gün onlarca belki de yüzlerce cv geliyor. Sanmayın ki, her maili açıp tek tek tüm ön yazıları okuyorlar. Ne yazık ki iş ve başvuru yoğunluğundan ön yazıları ve öz geçmişleri uzun uzadıya vakit ayırarak okumak çok mümkün olmuyor.

  • İyi bir ön yazı sadece vurgulanması gereken konuyu içermeli ve size özgü olmalıdır.
  • Pozisyon için kritik bir özellik veya deneyim isteniyorsa; selam vererek başladığınız iki veya üç cümle ile kritik konuya değinerek devam ettiğiniz ve saygılar ile bitirdiğiniz toplamda maksimum beş, altı cümlelik bir ön yazı yeterli olacaktır.
  • Veya ilan farklı bir şehirde ise; iş için istenen lokasyona taşınabileceğinizi, ilan da geçerli genel kriterlere uygun olduğunuzu belirten yine beş, altı cümleyi aşmayacak bir ön yazı hazırlayabilirsiniz.
  • Ön yazı cv’ nizin içinde değil başvurularınızı yaparken kullandığınız bir metin olmalıdır.
  • Cv’ nizde zaten var olan bilgiler yerine olmayan bilgilere değinmeniz daha etkili olacaktır. ( Kişilik özellikleri, neden bu işi istediğiniz vs gibi)

Böylece ön yazınız, kısa ve öz olduğu için kişi de okuma isteği uyandıracaktır. Zira;  satırlarca yazdığınız, bilmem nerede doğdum, şurada okudum, şu firmalarda çalıştım gibi ön yazıları asla okumuyorlar, okuyamıyorlar.

Kısaca ön yazınız cv’ nizin özeti olmamalıdır. Lütfen kendinizi boşa yormayın ve destansı ön yazılar hazırlamayın. Bu yazıyı yazmadan önce internette ki örneklere de göz attım, arama yaptığınızda karşınıza çıkan ön yazı örneklerine bir bakayım dedim. Üç paragraf ön yazı örnekleri var. Gerçekçi bir öneri olmadığına emin olabilirsiniz.

Ön Yazı Örneği

“Firmanızda ……….. pozisyonu için ilettiğim öz geçmişimi ekte bulabilirsiniz.
Aradığınız nitelikler arasındaki……………….  kriterleri sağlamaktayım. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok. Sizinle tanışıp sağlayacağım katma değerleri daha detaylı anlatabilmeyi çok isterim.

Saygılarımla…”

Sinem IŞIK
Mülakat Danışmanı, Eğitmen

İlginizi Çekebilir:

Etkili Cv Hazırlama Yöntemleri

Başa dön tuşu