KariyerKültür

Kariyerinize Işık Tutacak 4 Kitap

Öğrenciyken okuyup kendimize dersler çıkaracağımız ve kariyer planlamamızı yaparken bize yol gösterecek olan, iş hayatına atıldığımızda da kafamızdaki soru işaretlerini cevaplamamıza yardımcı olacak birkaç kitap önerisi sunacağım. Bu kitapların kişisel gelişiminize de yarar sağlayacağını düşünüyorum. Umarım sizler de bu kitapları okurken bizim kadar keyif alırsınız.

1) YARIN GEL BAŞLASİNEM IŞIK

İnsan Kaynakları Profesyoneli olan Sinem Işık’ın kaleminden “Yarın Gel Başla” adlı kitap kariyerini planlamak ve değiştirmek isteyenler, bir gün iş arama ihtimali olan herkes, üniversiteye hazırlananlar, üniversite öğrencileri ve yeni mezunların okuması gereken bir başucu kitabı niteliğinde.

Kitap 4 bölümden oluşuyor. Kitabın ilk bölümünde kariyer planlama ve kişisel farkındalık üzerinde durulmuştur. SWOT analizi, kişisel profil testi ve staj yapmanın önemine dair çeşitli bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde işveren tarafında işe alım sürecinin nasıl işlediği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde iş arama sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiğine ayrıntılı bir şekilde örneklerle ve tavsiyelerle değinilmiştir. Dördüncü ve son bölüm de ise iş teklifi ve karar verme süreci ile ilgilidir. Sinem Işık’ın ilham verici deneyimleri ve verdiği önemli bilgiler kariyerinizi planlamanız ve yönlendirmeniz konusunda size ışık tutacak. Dönüp tekrardan okumak isteyeceğiniz ve size rehber olabilecek bir kitap olacağını düşünüyoruz.

2) BİR İNSAN KAYNAKLARI MASALIÖZDEN ASLAN

Özden Aslan, kitabın ana kahramanı ve işe yeni başlamış olan Ezgi’nin aracılığıyla şirketlerde uygulanan insan kaynakları yönetimi uygulamalarını ve Ezgi’nin iş görüşmesine katılıp şirkette yaşadığı her durumu hikayeleştirerek anlatıyor.

Kitaptaki konu başlıkları şu şekilde: Yeni Bir İşe Başlarken, Ekip Çalışması, İletişimin Önemi, Kriz Yönetimi, Değişimi Anlatmak, Şirkette Rekabet, Motivasyonu Arttırmak, Yaratıcı Eğitim, Performans Görüşmeleri, Koçluk Sistemi, İş Yerinde Romantizm, Tacizle Baş Etmek, İş Değerlemesi, Psikolojik Terör, Değişim ve Başarı.

Özden Aslan, kullandığı akıcı dil sayesinde okuyucuyu sıkmadan herkese hitap etmeye çalışmış. Samimi ve sürükleyici bir şekilde ilerleyen bu kitabı okurken çok keyif alacaksınız. 

3) İLK İŞİM PROF, DR. ACAR BALTAŞ ve HANDAN O. UŞAKLIGİL

İlk İşim adlı kitap hayata atılıp erken yaşta çalışma hayatına girip farklı deneyimler edinen kişilerin ibret alınacak, gerçek yaşamdan öykülerine yer vermiştir. Yaşamınızdaki ilkleri iyi deneyimlere dönüştürüp hayatınızı bu deneyimlerle yönlendirebilirsiniz.

Yaşamları boyunca birikim elde etmiş olan kariyer sahibi 54 kişinin ve 54 ayrı hikayenin şahidi olacaksınız. İş hayatı öncesinde, bizleri hayata hazırlayacak örneklerin sunulduğu bu kitabı sizin de keyifle okumanızı diliyorum. 

4) BEDEN DİLİ – JOE NAVARRO

Günümüzde beden dilinin kişisel imaj açısından ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Günlük hayatta da iş hayatında da beden dilini kullanmak iletişiminizin kalitesinin artmasına yardımcı olan önemli bir iletişim şekli.

Joe Navarro’nun Beden Dili kitabında benzerlerine nazaran ilk defa duyacağınız bilgiler mevcut. Kitapta yalın ve akıcı bir dilin kullanılmış olması okuyucuyu sıkmadan kitaba bağlıyor.  Kitabı okuduğunuzda çevrenizdeki insanların davranışlarını ve hareketlerini gözlemlemeye ve bunları anlamlandırmaya başlayacaksınız. İyi bir gözlemci olmanızı sağlayacak pratik uygulamaları içeren bu kitapta görsellere de yer verilmesi okurken ilginizi çekecek ve çeşitli davranışları görsellerle anlamlandırmış olacaksınız. Sosyal yaşantımıza katkı sağlayacak bu kitabı okuduktan sonra çok şey öğreneceksiniz ve karşınızdaki kişide çok şey görmüş olacaksınız.  Vücut dilinin şifrelerine değinen yazar, sosyal yaşamınızda etkili bir iletişim kurmanıza fazlasıyla yardımcı olacak.

FATMA KOYUPINAR

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu