Sinema

Kitaplardan Beyaz Perdeye Yolculuk: Uyarlanmış Filmler

Kitabın tadı başka, filmin tadı başka. Peki ya kitaptan uyarlanmış filmlerin tadı nasıl?

Kitapları okurken, hayal dünyamızda yaşarız tüm olayları. Yazarın anlatımıyla beraber biz şekillendiririz karakterleri, ortamı, olayları, hatta solunan havayı… Peki bizim hayal dünyamız ile gerçek hayata uyarlanmış dünya arasında neler değişiyor? Bir yönetmenin gözünden ve yazar gözünden baktığınızda neler görüyorsunuz? Kitap ile film karşılaştırması yapmaktan hoşlanıyor musun? Sen de benim gibi okuduğun kitapların filmini izlerken karşılaştırma yapmaktan keyif alıyorsan işte bu yazı tam sana göre. O zaman hadi, uyarlanmış filmler listemize bakalım!

Baba – Mario Puzo

Bir mafya romanı olan kitap, 1972 yılında yayınlandı. Polisiye türü olarak bilinen kitap Mario Puzo tarafından kaleme alınmıştır.

The Godfather olarak kitaptan uyarlanan filmin başrollerini Al Pacino ve Marlon Brando paylaşıyor. 9.2 puanıyla da İMDb’si yüksek olan filmler arasında bayrağı tutuyor. Al Pacino hayranlarının en sevdiği filmlerdendir.

Yeşil Yol – Stephen King

yeşil yol

Bir Stephen King romanı olarak 1996 yılında yayınlanan bu eser, aynı isimle 1999 yılında uyarlanmış filmler arasına girmiştir. Oyuncuların ağlamasından dolayı, defalarca çekilemeyen sahneleri bulunduğu söylenen bu filmi izlemeyen kalmamıştır aramızda artık, diye umuyorum.

Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

yüzüklerin efendisi

Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in yazdığı bu kitaplar öyle büyük bir etki yaratmıştır ki yazarın soyadından türemiş olan “Tolkienian” ve “Tolkienesque” sözcükleri Oxford İngilizce Sözlüğü’ne girmiştir.  Filmi kadar kitabın kendisi de oldukça rağbet gören tarafta yer alıyor. Bu başarı herkese nasip olmaz sayın okur.

Peter Jackson yönetmenliğinde; Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliliği (2001), Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) olmak üzere üç filmden oluşan serinin almadığı ödül, yakalamadığı başarı kalmamıştır

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi – Scott Fitzgerald

benjamin buttonun tuhaf hikayesi

“Hayatın en iyi kısmının başta, en kötü kısmının da sonda olması ne yazık. ” Mark TWAİN

Benjamin Button’un bu tuhaf hikayesini bir cümle ile anlatmak istesek sanırım böyle olurdu. Bizim hayatlarımızın tam tersini yaşayan bir hayat; yaşlı doğan bebek, ölen bir yaşam… F. Scott Fitzgerald’ın 65 sayfaya sığdırdığı bu tuhaf hikayeyi, birde başrolde Brad Pitt ve Cate Blanchett oynarken izleyin.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

açlık oyunları

2008 yılında yayınlanan ve bilim kurgu romanları arasında yer alan bu serinin kitapları kuşkusuz heyecan yaratıyor. Üstelik okuyucunun hayal dünyasında müthiş bir distopya yaratıyor. Öyleyse önce kitabı okuyup sonra filmini izleyin derim size. Bir zamanlar oldukça izlenen, en iyi seri filmler arasında yer alan bu filmleri çoktan izlemediyseniz tabikii! Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson gibi isimler ile oldukça yankı uyandıran bu filmin yapımına 78 milyon dolar harcanmış bizden söylemesi.

Alacakaranlık – Stephenie Meyer

alacakaranlık

Vampirler ve kurtlar arasındaki mücadeleye bir de aşk girince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor doğrusu. Gençlik edebiyatında oldukça ün kazanmış kitap serisi diyebiliriz. 2005 yılında ilk çıkan kitap ile çok satanlar listesine girmeyi başardı. 2008 yılında yayınlanan filmin başrollerinde Kristen Stewart ve Robert Pattinson bulunmaktadır. IMDb puanının 5,2 olması okuyucularında biraz hüsran yaratmış olabilir.

Filmin çekiminde vampir karakterleri canlandıran oyuncular ten renklerinin solgun görünebilmesi için, bu yönde makyaj da yapılmış olmasına rağmen gün ışığına çıkmaktan kaçınmışlar ve vücut hareketlerinin daha zarif görünebilmesi için farklı kedi türleri üzerinde gözlem yapmışlar. Ah şu kediler! Ne zarif hayvanlar!

Yeraltından Notlar – Fyodor Dostoyevski

yeraltı

Fyodor Dostoyevski’nin kilometre taşı kitaplarından olan bu kitabı, oldukça önemlidir dünya edebiyatı açısından. Kendisini dış dünyadan soyutlayan yalnız bir adamı monolog olarak anlatır. Akıllardan çıkmayan şu cümleyi kurar: “Ben hasta bir adamım” der.

“Duvarı yıkacak gücüm yoksa, onu yıkmak için kendimi paralayacak halim yok tabii ki, fakat önümde duvar var diye ona boyun eğecek de değilim.”

Bu kitabın filmi ise 2012 yılında Yeraltı olarak Zeki Demirkubuz tarzıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başrolünde Engin Günaydın’ın yer aldığı bu film, yabancı yazardan uyarlanmış Türk yapımı olarak kayıtlara geçmiş olmakla beraber peşinden ödülleri de getirmiştir.

Piyanist – Wladyslaw Szpilman

piyanist

Piyanist denilince akıllara hemen,

 – Lütfen ateş etmeyin, ben Polonyalıyım.

+ Neden o zaman o lanet olası Alman paltosunu giyiyorsun ?

– Üşüyorum.

Repliğini getiren muhteşem film, kitabını gölgede bırakmış gibi duruyor. Polonyalı piyanist, Wladyslaw Szpilman’in kendi hayat hikayesini anlattığı bu kitap, otobiyografik romanlarda oldukça etkili bir kitap olmuştur. 2002 yılında uyarlanmış filmler listesine giren bu film, Adrien Brody başrol oyunculuğuyla akıllara kazınmış durumda.

Kafes ­– Josh Malerman

kafes film

Sakın gözlerini açma! Kitabı okurken gözlerinizi açacaksınız fakat hayal dünyanızda asla gözlerinizi açmamalısınız! İyi kurgulanmış, ürkütücü, gerilim dolu bir kitap diyebiliriz. Gözlerinizi açmadan, görmemeniz gereken şeyin ne olduğunu bile bilmeden ne kadar hareket edebilirsiniz ki? Kime güvenebilirsiniz?

“Fırtınada sığınak bulma, yağmurda dans etmeyi öğren.”

2014 yılında yazılmış olan kitabı okuduktan sonra mutlaka filmini de izlemelisiniz. Sandra Bullock’un başrolünde olduğu bu filmde gerilim baş ucunuzda olacak.

Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle

sherlock holmes

Britanyalı hayali dedektif Sherlock Holmes, yardımcısı Dr. John Watson ile olayları gözlem yoluyla çözerler. Zekasının akıllara durgunluk getirdiği Holmes karakteri sayesinde polisiye roman bugünkü ivmesini kazanmaya başlamıştır. Kitaplarında 221B Baker Street’teki adresine konuk olduğumuz evin; film ve dizilerde kullanıldığını, bugün ise İngiltere’de oldukça ünlü bir müze olduğunu söylemek isterim.

Sherlock Holmes, radyo, tiyatro ve sinema olmak üzere birçok kez canlandırılmış ünlü bir başyapıttır. Toplamda 4 roman 56 hikayeden oluşmaktadır. Filmdeki başrol, başarılı oyuncu Robert Downey Jr. 2009 yılında Holmes karakteri ile seyirci karşısına çıkmıştır. Dizide ise Benedict Cumberbatch hünerlerini sergilemiştir. Robert Downey Jr. hayranı okurlarım bana sakın gönül koymasın fakat ben de Benedict Cumberbatch’ten yana oyumu kullanıyorum. Günümüz teknolojisine uyarlanmış bu diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Selvi Boylum Al Yazmalım – Cengiz Aytmatov

selvi boylum al yazmalım

Bir Aytmatov eseri ancak bu kadar güzel sinemaya aktarılabilirdi. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın muhteşem oyunculukları ile ortaya çıkan başyapıt, bizim de gönlümüzde ayrı bir yere sahiptir. İlyas ve Asya’nın hikayesi ise dillerden dillere dolaşır. Yazarın 1970 yılında yazdığı bu eser 1977 yılında uyarlanmış filmler listesine girmiştir. 8,7 İMDb puanı ile hala birçok kez izlediğimiz filmler arasında yer alır. Hatrımızdaki sözleri söylemeden tabiki sonlandıramam bu yazıyı. O zaman haydi hep beraber:

“Sevgi neydi? Sevgi emekti…”

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

çalıkuşu

Romanın tadının bir başka olduğu bu kitabı mutlaka okumanız gerekir. Atatürk’ün bu kitabı çok sevdiği söylenir. Feride ve Kamuran aşkının ne kadar güzel ve nahif olduğunu söylemeye zaten gerek duymuyorum. Filminde Kartal Tibet, Türkan Şoray, Kadir Savun gibi isimlerin yer aldığı bu kitabın dizisinde de başrolünü Fahriye Evcen ve Burak Özçivit paylaşmıştır.

Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

hababam sınıfı

Hababam sınıfını hepimiz biliyoruz. İnek Şaban, Güdük Necmi, Kel Mahmut ve daha unutamadığımız birçok karakteri ile gönlümüze taht kurmuştur.

Kitaptaki Hababam Sınıfı ile izlediğimiz Hababam Sınıfı arasında oldukça fark olduğunu belirtmemizde bir sakınca olmasa gerek. Çünkü beyaz perdeye ilk uyarlamasında sansür turnikesinden geçemeyen senaryo, Umur Bugay’ın senaryosuyla sansürden geçmiş ve Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde çekilmiştir. Fakat yazarımızın bu durumdan çok hoşnut olmadığını dile getirmeliyiz.

Ne olursa olsun, karakterleri canlandıran kişilerin kendileri hep aklımızda, sözleri hep kulaklarımızda, yüzleri de hep gülüşümüzde olacak!

Kuzuların Sessizliği – Thomas Harris

kuzuların sessizliği

Buffalo Bill adındaki bir seri katili konu alan bu kitap gerilim, korku, macera, aksiyon alanında yazılmış bir kitaptır. 1988 yılında kaleme alınmıştır. Aynı isimle 1991 yılında gösterime girmiş ve büyük ses getirmiştir. 5 dalda Oscar Ödülü alan bu filmde Başrolleri Anthony Hopkins ve Jodie Foster paylaşmaktadır. IMDb puanı ise 8,6 olan bu filmi de izlemeyen kalmadığını düşünüyorum.

Forrest Gump – Winston Groom

forrest gump

“Koş Forrest Koş!!”

1994 yılında beyaz perdeye uyarlanan, Tom Hanks‘in de muhteşem oyunculuğu ile bizleri büyüleyen ve duygulandıran bu film dram filmlerinin en iyileri arasında! 1986 yılında yayınlanan yazarın kitabının beyaz perdedeki başarısı takdire şayan. İçimizi ısıtan, romantik, komik bir film olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

İzleyenler için filmin muhtemel devam niteliğindeki romanın ilk sayfasında Forrest Gump okuyuculara, “Asla birilerinin sizin hayat hikayenizi filme çevirmesine izin vermeyin, doğru veya yanlış anlamaları önemli değil” der. Devam romanında Gump, Tom Hanks ile karşılaşır. Ne güzel bir tesadüf…

Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

melekler ve şeytanlar

2000 yılında basılmış bu roman ile gerçekliğine çok şaşıracaksınız. Bazen Roma’nın sokaklarını Robert Langdon ile koşacaksınız bazen İsviçre’de CERN’e gideceksiniz, bazen Vatikan’da 400 yıllık izler süreceksiniz. Tabiki kitabın akıcılığının beyaz perdeye aktarılması ve yine muhteşem oyuncu Tom Hanks’ın boşrolünde olmasıyla ortaya güzel işler çıkıyor haliyle.

İnci Küpeli Kız – Tracy Chevalier

inci küpeli kız

Hollandalı ressam Johannes Vermeer’ın İnci Küpeli Kız tablosundan esinlenerek yazar Tracy Chevalier tarafından yazılmış romandır.  Bir tablodan bir kitap, bir kitaptan bir film çıkmıştır. İnci küpeli kızın gizemli yönlerini açığa çıkarmaya çalışan bu roman, 2003 yılında uyarlanmış filmler arasında yerini almıştır.. 1600’lü yıllarda geçen hikayenin başrollerinde Scarlet Johansson ve Colin Firth yer alıyor.

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

uçurtma avcısı

Kitabının oldukça çarpıcı bir hikayesi olduğunu ve okuyucuyu etkilediğini söylememe gerek yok sanırım. 2003 yılında yayınlanan çok satanlar listesini sallayan kitap, yazarın ilk kitabıdır.

8,4 IMDb puanı olan biyografik ve dram türünde bir yapıt olan bu film, Marc Foster tarafından çekilerek 2007 yılında gösterime girmiştir.

Susuz Yaz – Necati Cumalı

susuz yaz

Yazar, kitabında yaşadığı gerçek hikayeleri anlatmaktadır. Olaylar İzmir’in Urla ilçesinde geçmektedir. Toprak, su, köy gibi an temalardan oluşan kitap, Metin Erksan yorumuyla 1963 beyaz perdeye uyarlanmıştır. Hülya Koç’un oynadığı ilk filmdir. Laf aramızda içerdiği söylenen siyasi fikirlerden dolayı bir dönem ülkemizde izlenmesi yasaklanmıştır. Berlin Film Festivalinde Altın Ayı Ödülüne layık görülen filmin IMDb puanı 8,0’dir.

Anayurt Oteli – Yusuf Atılgan

anayurt oteli

1973 yılında yayınlanan, edebiyatımızın unutulmaz eserlerinden olan Anayurt Oteli ve baş kahramanı ile Zebercet’in yaşadıkları beyaz perdeye uyarlanmış, oldukça beğeni toplamıştır. Macit Koper’in başrolünü oynadığı 1986 yılında uyarlanan film, en sevilen filmler arasında yer alıyor.

Keyifle okumanız ve izlemeniz dileğimle…

Burcu KOÇAK
Yazarımızın Diğer Yazısı İçin:
Satır Arası: 1984

 

Başa dön tuşu