Kariyer

Melek Yatırımcıların Startup Şirketlerde Aradığı 7 Özellik

Melek Yatırımcılar her zaman sağlam ve iyi yönetilen girişimlere yatırım yapmak ve bu girişimlerin sunduğu yatırım fırsatlarını değerlendirmek isterler. Melek Yatırım Startuplar için oldukça popüler bir finansman biçimidir. Bununla birlikte rakamsal olarak incelendiğinde Melek Yatırımcıların yatırım tekliflerinin dörtte üçünü reddettiklerini görebiliriz.   

  1. Bir Melek Yatırımcının girişiminize yatırım yapmasını nasıl sağlarsınız?  
  2. Melek Yatırımcılar nelere bakarlar? 
  3. Hangi dürtülerle yatırım kararı alırlar? 
  • Cazip Bir Getiri Beklentisi  

Erken aşama yatırımlar yüksek derecede risk içerirler. Bu nedenle Melek Yatırımcılar bir girişime yatırım yaparken geleneksel yatırım araçlarından sağlayacakları getiriden daha fazlasını beklerler. Örneğin; borsa, vadeli mevduat ya da dövizden elde edecekleri getiriden daha yüksek bir getiri beklemek gibi. Melek Yatırımcının bir girişime koyduğu her bir dolar için, vergilerden sonra yedi yıl içinde yedi dolar kazanmak gibi bir beklentisi vardır.  

  • Yatırım Yapmak İçin İyi Bir Neden Lazım  

Melek Yatırımcıların çoğunun başarılı girişimciler olduğunu ya da başarılı iş insanları olduklarını unutmayın. Birçoğu cazip girişimlerin büyümesine erken aşamada katkıda bulunmanın heyecanını yaşar. Bununla birlikte kazanç odaklı, hedonistik (kişisel tatmin) ve altruistik (başkalarını düşünen) olmak üzere Melek Yatırımcıları üç kategoride düşünebiliriz. Farklı özelliklere sahip bu yatırımcıların her birinin yatırım yapma nedenleri farklıdır. Örneğin hedonistik bir Melek Yatırımcı yeni bir şey yaratmanın heyecanı ile yatırım fırsatlarını tararken, altruistik bir melek topluluğu ise doğayı koruma/çevre teknolojilerini geliştirme gibi sebeplerle yatırım fırsatlarını değerlendirir. Burada girişimci için kritik nokta yatırımcısını iyi analiz etmesi ve kendini ona göre hazırlamasıdır.   

  • Deneyimli, Sağlam Bir Yönetim Ekibi 

Liderlik becerisine sahip, sağlam, tecrübeli bir yönetim ekibi şarttır. Temel olarak bir Melek Yatırımcı insanlara yatırım yapar. Bu nedenle işinizin bilgili, deneyimli, yetkin ve güvenilir kişilerin ellerinde olduğunu ve bu kişilerin işinizi bir üst seviyeye taşıyacak becerilere sahip olduklarını kanıtlamak zorundasınız. Çoğu girişim için, sağlam bir yönetim ekibi; ürün pazarlamayı ve satmayı, üretim yapmayı, insanları yönetmeyi ve muhasebe yapmayı bilen yetenekli ve bilgili kişileri içerir.  

melek yatırımcı ikna

  • Sağlam Bir İş Planı

Melek Yatırımcılar hem inandırıcı hem de detaylı bir iş planı görmek ister. Şirketiniz için bir vizyon geliştirdiğinizi ve oraya nasıl ulaşacağınızın ayrıntılarını düşündüğünüzü bilmek isterler. Finansal projeksiyonlar, pazarlama planları ve pazarınızla ilgili özellikler gibi ayrıntıları detaylı olarak hazırlamanızı beklerler. 

  • Yatırım Yapmaya Uygun Olarak Yapılandırılmış Bir Şirket Yapısı  

 Bazı Melek Yatırımcılar şirketinize kredi vererek yatırım yaparken, Melek Yatırımcıların yarısından fazlası azınlık hissesi ile şirketinizde hissedar olmayı ister. Bu, şirketinizin yatırım almaya uygun şekilde yapılandırılması gerektiği anlamına gelir (ve eğer işinizin tek sahibi iseniz, belli miktarda hisseden vazgeçmeye hazırlıklı olmanız gerekir). Çoğu Melek Yatırımcı, şirket ortaklarından yatırımının niteliğini ve getirisini belirleyen bir sözleşme sunmasını bekler. 

  • Aktif Olarak Girişime Dahil Olma Fırsatı  

Birçok Melek Yatırımcı için erken aşama yatırım sadece parayla ilgili değildir; işinizi aktif olarak geliştirmeye de gönüllü olurlar. (Smart Money/Akıllı Para) Bir mentor olarak hareket etmek ve hatta şirketi yönetmede aktif bir rol oynamak isterler. Bu da genellikle Yönetim Kurulunda yer alan Melek Yatırımcıya dönüşür. 

  • Uygun bir Çıkış Stratejisi 

 Şirketinize yatırım yapmadan önce, Melek Yatırımcı, cazip bir çıkış stratejisi görmeyi bekler. Melek yatırımcılar uzun vadeli yatırımlar yapmaya istekli olurken, yatırımlarının geri dönüşünü nasıl elde edeceklerini görmeleri gerekir. A serisi yatırım alma veya şirketin halka açılması (IPO Initial Public Offering ) bir çıkış stratejisidir; şirketin satışı veya birleşmesi bir çıkış stratejisidir. Potansiyel Melek Yatırımcının sizden çıkış stratejiniz ile ilgili bir zamanlama istemesine şaşırmayın.

Özetle; bir Melek Yatırımcının şirketinize yatırım yapmasını istiyorsanız, girişiminizin yatırımcıya hazır olmasını sağlamalısınız. Henüz yapmadıysanız; sağlam bir iş planı hazırlamak, işinizi gereken şekilde yeniden yapılandırmak ve yönetim ekibinizi tamamlamak, bir Melek Yatırımcıya hazırlanmak için en iyi yoldur. 

Kolaylıklar dilerim.  

Esra TALU
Kurucu I Ortak
GoGlobal 

Başa dön tuşu
Kapalı