Yaşam

Moda Tutkunlarını Ekran Başına Hapsedecek 10 Moda Programı

Moda hepimizin az ya da çok ilgili olduğu, ilgi duyduğu bir alan. Her ne kadar moda kadınlar ile ilişkilendirilse de aslında modanın evrenselliği tartışılamaz bir gerçektir. Hatta ünlü modacı Karl Lagerfeld bu konuda modanın çağı yansıttığını şöyle dile getirmiştir. “Moda ve müzik birbirine çok benzer ikisi de kendi çağlarının aynasıdır.” Yaşadığımız çağın modasını belirleyen ve modanın oluşma aşamasını gözler önüne seren bu 10 moda programından belki bizde bir iki tüyo kaparız. Defilelerin arkasındaki dünyaya göz atmaya hazır mısınız?

1. ŞEYTAN MARKA GİYER

The Devil Wears Prada, Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan 2006 yapımı Oscar adayı bir filmdir. New York moda dünyasının göz alıcı karmaşasında geçen film Runway Dergisi’nin bu inanılmaz cehennemin tam ortasındaki yaşantısını gösteriyor. Miranda Priestly (Meryl Streep) ise moda dünyasının en güçlü kadını, Runway’in korku salan kraliçesidir ve kendisine bir asistan alacaktır. Milyonlarca kızın hayatını verebileceği bu iş için sıradan bir New York’lu olan Andy Sachs (Anne Hathaway) seçilmiştir. Olaylarda bu seçimi takip eder ve Andy’nin inanılmaz mücadelesini görürüz.

şeytan marka giyer

2. NEXT IN FASHION

2020 yapımı olan Next in Fashion, dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli tasarımcıların, 250.000 dolarlık ödül ve modada geleceğin büyük isimlerinden biri olma şansını yakalamak için birbirleriyle olan yarışını gösteriyor. Muhteşem tüyolar, rekabet ve gözyaşına hazır olun.

3. COCO CHANNEL’DEN ÖNCE

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor. Bu zorlu mücadeleden kendinize ders çıkarıp, ilham alacağınız kesin.

coco channelden önce

4. NEON ŞEYTAN

Los Angeles’a taşınalı çok uzun bir zaman olmayan, genç ve gelecek vadeden model Jesse (Elle Fanning), burada tanıştığı insanları, özellikle diğer modelleri doğal güzelliğiyle çok etkilemiştir. Güzelliğin peşinde her şeyini vermeye hazır olan bu insanların arasında Jesse, istemeden de olsa tehlikeli sularda yüzmeye başlayacaktır.

NEON ŞEYTAN

5. MATMAZEL C.

“Dansta gururlu bir yan var ve benim hoşuma giden tam da bu: Acı çektiğini hiçbir zaman belli etme,” diyor Matmazel C ve farkında olmadan bize izlemekte olduğumuz moda dünyasını tanımlıyor. Elbette göz kamaştırıcı bir dünya bu. O kadar çok ünlü var ki, isimlerini sıralamak yazıya ayırdığımız yeri fazlasıyla doldurabilir. Matmazel C. Vogue’daki editörlük kariyerini, moda dünyasında kendi hayallerini gerçekleştirmek için terk eden ve büyük bir maceraya atılan, hayal etmekten hiç vazgeçmeyen, işin ucunu asla bırakmayan ve yaşarken bir efsaneye dönüşen Matmazel C’nin hayatını anlatıyor.

MATMAZEL C

6. MUHTEŞEM GATSBY

Muhteşem Gatsby tam olarak moda filmi olmasa da gözlerinizi bayram ettireceği kesin olan bir dönem filmi. 1920’ler ABD’sinin toplumsal portresini çizerken, “Amerikan rüyası” düşüncesini eleştiriyor. … Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla zenginleşen ABD toplumunda yaşanan dönüşümü ele alan Muhteşem Gatsby, zenginlik, aşırılık, gösteriş ve beraberinde gelen değerler çöküşünün toplumsal güncesi gibidir.

7. STYLİNG HOLLYWOOD

Süperstarlara stilistlik yapmaktan ünlülerin evlerine sınıf atlatmaya, JSN Stüdyo’dan Jason Bolden ve Adair Curtis çifti, ünlü müşterileri en şık görünümlerle buluşturuyor. İşte Hollywood’un mükemmel stilinin arkasında olan gizemli isimler.

styling holliwood

8. VALENTİNO: SON İMPARATOR

Orta sınıf bir aileden gelen Valentino Clemente Ludovico Garavani, bir gün kimsenin hayal dahi edemeyeceği bir markanın kurucusu olur. Moda dünyasının en ilham verici markalarından biri olan Valentino’yu 45. kuruluş yılında ortaya çıkan film, Valentino’nun organize ettiği şovlar ve defilelerde gezinerek moda dünyasında olup bitenleri kameraya yansıtıyor.

valentino

9. DİOR VE BEN

1946 yılında Christian Dior tarafından kurulan ünlü Fransız modaevinin eşi görülmemiş görünümü ele alınır. Dior ve Dior’a dair her şey filmde gösterilmektedir.  Film Dior’u Raf Simons’ın ilk “haute couture” (özel tasarım) koleksiyonunu çıkarma hikayesi üzerinden anlatmaktadır.

dior ve ben

10. RUPAUL DRAG RACE 

RuPaul’s Drag Race, reality şov tarzındaki Amerikan yarışma programıdır. RuPaul tarafından sunulan programda katılımcılar, “Amerika’nın Bir Sonraki Drag Süper Starı” olmak için yarışmaktadır. RuPaul ayrıca kraliçelere danışmanlık ve jüri üyeliği yapmaktadır. Emmy ödüllü programda kazanan Kraliçe 100.000 dolarlık para ödülünün de sahibi olacaktır.

rupaul

Celile AYDOĞDU

Yazarımızın Diğer Yazısı İçin:
Ünlü Tablolar Ve İlginç Hikayeleri

Başa dön tuşu