Sinema

Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Yerli Kült Film

Fikir ile Gelecek olarak biliyoruz ki sinema hayatımız da hep var olacaktır. Bu sebeple siz sinemaseverlere yerli filmlerimizden bir derleme yapmak istedik. Her biri baş yapıt olan ve çeşitli ödüller almış filmlerimiz maalesef popüler kültürün gölgesinde kalmış ve pek bilinmemektedir. İşte sizler için derlediğimiz 12 yerli kült filmimiz, iyi seyirler dileriz…

ÇOĞUNLUK

Seren Yüce’nin yönetmenliğini yaptığı ve Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıdoğan, Erkan Can gibi isimlerin oynadığı filmimizde kendinizden çok şey bulacağınıza eminiz. Sıradan hayatında bir değişiklik yapmak isteyen Mertkan’ın hayatını konu alan film, Gül’ün Mertkan’ın hayatına girmesiyle şekillenecektir. Ancak Mertkan’ın babası Gül konusunda emin değildir…

cogunluk-filmi

UZAK

Nuri Bilge Ceylan’ın birçok ödül alarak bizi gururlandırdığı filmimiz.. Köyde durmak istemeyen ve çalışmak için İstanbul’a gelen Yusuf akrabası Mahmut’un yanına gitmiş ve kendisini misafir etmesini istemiştir. İstemeye istemeye de olsa Yusuf’u kabul eden Mahmut, akrabalarına veya memleketine bir bağlılık hissetmemektedir .Kendi değerlerinden uzaklaşan Mahmut, Yusuf’a hep üst perdeden bakar ve rahatsızlığını çeşitli hareketleriyle belli eder. İş bulma umuduyla gelen Yusuf ise hayal kırıklığına uğrayacaktır. Aynı köyden olan Yusuf ve Mahmut’un iç dünyalarındaki yolculuğuna şahit olacağız.

uzak-filmi

YAZGI

Albert Camus’un “Yabancı” kitabını okuyanlar için bu film tanıdık gelecektir. Zeki Demirkubuz’un yönetmenliğini yaptığı “Yazgı”, nihilist bir insan olan ve tüm değer yargılarını basite indirgeyen Musa’nın yapmış olduğu evlilik sebebiyle başına gelecek olan olaylara tanıklık edeceğiz. Sizlere tavsiyemiz Musa ve Savcı arasındaki geçen diyaloglara kulak kesilmeniz. Aynı zamanda Musa karakterini canlandıran Serdar Orçin’in oyunculuk performansı da sizlerde hayranlık uyandıracaktır.

yazgı-filmi

KOCA DÜNYA

Görüntü yönetmenin başarısından ve çekilen sahnelerden çok büyük zevk alacağınız bir Reha Erdem filmi sizi bekliyor. İki kardeş gibi büyüyen Zuhal ve Ali birbirlerinden koparılmaya çalışılmıştır. Buna izin vermeyecek olan Ali’nin vahşi doğa ile baş etmesi gerekecektir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Doğada yalnız kaldığı zamanlarda Zuhal kendisini doğaya adapte edecek ve bir “hayvan” gibi davranacaktır. Ecem Uzun ve Berke Karaker oyunculuk performansları ile sinema yer edeceklerinin sinyallerini veriyorlar.

koca-dünya

BEKLEME ODASI

“Suç ve Ceza” romanını beyaz perdeye uyarlamaya çalışan Ahmet, Raskolnikov’u canlandırabilecek bir oyuncu aramaktadır. Evine giren hırsız ona Raskolnikov’u çağrıştırmıştır ve ne olursa olsun hırsızı bulmayı kafaya koymuştur. Filmimizin başrolünde de gördüğümüz yönetmenimiz Zeki Demirkubuz, Ahmet karakteriyle entelektüel insanın içsel sıkıntılarını hissettirmek istemiş. ”Yönetmenliği kadar oyunculuğu da başarılı mı?” bu sorusunun cevabını siz değerli sinemaseverlerin yorumuna bırakıyoruz…

Bekleme-Odası

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Beyoğlu’nun arka sokaklarında geçen hikayemiz bir travesti ve bir cücenin yollarının kesişmesiyle başlıyor. İkisi de toplum tarafından dışlanmıştır ve fiziksel, psikolojik şiddete maruz kalmaktadırlar. Köpekleri ve boynundaki düdükten başka hiçbir şeyi olmayan cücemiz için travesti belkide hayattaki tek dostu olacaktır ancak herkes gibi oda önyargılı bakmakta ve en başta bu arkadaşlığı istememektedir. Oyunculuklar ve filmin vermiş olduğu mesaj sizleri bir süre etkisi altında bırakacaktır…

donersenislikcal-filmi

KOSMOS

Küçük bir kasabada yaşadığınızı düşünün. Yabancı biri geliyor insanları öldürüyor, diriltiyor ve şifa dağıtıyor. Aynı zamanda iyi ve bir o kadar da kötü… İşte böyle biri Kosmos. Namını duyan halk şifa, aşk, para dilemek için Kosmos’un yanına gelirler ancak onun aradığı aşktır ve başına geleceklerden haberi yoktur. Şiir ve sinemanın bütünleştiği bir film diyebiliriz Kosmos için. Sermet Yeşil ve Türkü Turan’ın başrolü paylaştığı filmimizin yönetmenliğini Reha Erdem üstlenmiştir. Kült film başlıklı bir yazı olurda Reha Erdem olmaz mı? Kendisi gibi bir değere sahip olduğumuz için şanslı hissedeceğimiz bir film sizleri bekliyor.

Kosmos-filmi

KADER

Bekir, Uğur ve Zagor aşk üçgeni ve birbiri için her şeyi yapabilecek aşıklar. Hapishanede olan Zagor’un peşinden giden Uğur ve Uğur’un peşinden giden Bekir. Uğur’un kendisini sevmesini bekleyen Bekir’in çaresizliği ve sevginin bedeli… Bir cümleye sığdıracak olursak filmi; Ufuk Bayraktar’ın oyunculuğu ile sahnelenen tiratlar Zeki Demirkubuz için de ayrı bir yeri olan film ortaya çıkarmış.

kader-filmi

MASUMİYET

Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Güven Kıraç gibi usta isimlerin olduğu Zeki Demirkubuz filmi. ”Kader” filminde izlediğimiz Bekir ve Uğur’un 40 yaşındaki yaşamlarına bir pansiyonda denk gelecektir. Ve Yusuf da Uğur’u sevmenin bunun bedelini ödeyecektir. Antalya Film Festivali’nde 4 Altın Portakal’a layık görülen filmimiz de Bekir’in hiç tükenmeyen aşkına şahit olacağız. Kader ve Masumiyet arasında tercih yapmak isterseniz çok zorlanacağınıza eminiz.

masumiyet-filmi

AŞK FİLMLERİNİN UNUTULMAZ YÖNETMENİ

Çekmiş olduğu aşk filmleri ile tanınan Haşmet bu durumdan sıkılmıştır ve toplumsal mesaj veren bir film çekmek istemektedir. Kısıtlı bütçesi ve oyuncu kadrosuyla işe koyulan Haşmet’in başına gelmeyen kalmayacaktır. Haşmet karekterini canlandıran usta oyuncu Şener Şen’in kah güldürüp kah hüzünlendirdiği filmimizin yönetmeni Yavuz Turgul sinemamıza bir baş yapıt daha eklemiştir.

aşkfilmlerininunutulmazyönetmenifilmi-filmi

ANAYURT OTELİ

Yusuf Atılgan’ın büyük eserini Ömer Kavur beyazperdeye aktarmış ve Türk Sinemasının en önemli yapıtlarından olmuştur. Zebercet isimli kendi halinde ve sıradan bir görüntüsü olan otel müdürümüzün aslında iç dünyasında fırtınalar kopmaktadır. İç dünyasıyla savaşan Zebercet’in müdürlük yaptığı otele bir kadın gelir ve Zebercet için deyim yerindeyse film kopar. Bir çok ödül almış olan filmimiz yalnızlığı ve ruhsal bunalımlarımızı konu almıştır.

anayurt-filmi

TABUTTA RÖVAŞATA

Kimsesiz ve beş parasız olan Mahsun için hayat çok zordur. Ancak onu seven ve sahip çıkan arkadaşları vardır, “arkadaşlar iyidir”. Mahsun’un sürekli gittiği kahveye gelen bir kadın Mahsun’un iyi niyetini ve ona karşı hislerini kötüye kullanacaktır. Salt sevgi ve dostluğu anlatan evsiz ve birbirlerinden başka kimseleri olmayan arkadaşları anlatan filmimizin yönetmenliğini Derviş Zaim yapmaktadır. Tuncel Kurtiz ve Ahmet Uğurlu’nun başrolü oynadıkları filmimizde Mahsun’un tavuskuşunu çalma sahnesinin hafızamızda hep yeri olacaktır.

tabutta-rovasata-filmi

İsmet LATİF

Yazarımızın diğer yazısı için:

Yerli Yeraltı Sinemasına Örnek 5 Film

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı