Kariyer

Üniversiteliler İçin Öğrenci Değişim Programları

Üniversite, hayallere açılan ve aynı zamanda hayat merdivenlerinin basamaklarını çıkmaya başlayarak güzel anılar biriktirdiğimiz bir yer. Öğrenci Değişim Programları, bu anıların en güzelleri ve şüphesiz yeni kültürler ve insanlar tanıdığımız fırsatlar. Üniversitedeki olanakları kullanarak unutamayacağınız bir deneyim yaşamak için öğrenci değişim programları hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım!

Erasmus Programı

Erasmus sisteminin amacı; uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak ve öğrencileri yeni kültürlerle tanıştırıp daha vizyon sahibi bireyler olarak hayata devam ettirmektir. Öğrencilerin bir Avrupa ülkesinde eğitim görmelerini ya da çalışmalarını sağlar.

Program 3 aydan 1 yıla kadar desteklenmektedir. Erasmus programı mali açıdan desteklenen bir projedir. Seçilen öğrencilerin masrafları aylık verilen hibeler kanalıyla Avrupa Birliği’nce karşılanmaktadır.

Programa katılım koşulları okuldan okula ve fakülteden fakülteye değişebilir. Genel olarak Erasmus anlaşmaları olan bir üniversitenin öğrencisi olmak gerekir.

erasmus

Mevlana Öğrenci Değişim Programı

Mevlana Değişim Programında, Türkiye’deki üniversitelerle YÖK tarafından diploma denklikleri tanınan üniversiteler arasında Mevlana Değişim Programı protokolü imzalanır. Öğrenci değişimi süresi en az 1 en fazla 2 yarıyılı kapsamaktadır.

Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.

Başvuru ve ilanı YÖK tarafından internet üzerinden yapılmaktadır.  Mevlana Değişim Programı YÖK tarafından yürütülür ve finanse edilir. Mevlana Programı ile 66 farklı ülkede değişim öğrencisi olabilirsiniz

mevlana öğrenci değişim programı

Farabi Değişim Programı

Farabi Programı 2008 yılından bu yana değişim sağlayan bir programdır. Farabi ile yurt içindeki üniversiteler ile değişim yapma şansı sunulmuştur.

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim alan öğrencilerin değişimine izin verilmektedir. Program süresi en fazla 1 yıl olarak belirlenmiştir.  Farabi değişim takibini internet üzerinden yapabilirsiniz. Güz ve Bahar döneminde tercih edebilirsiniz.  Program için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Farabi hibe ile finanse edilen bir programdır.

farabi

Isep

International Student Exchange Programs kısaca ISEP 50 farklı ülkede 300’den fazla kurumla yürütülmektedir.50 farklı ülke içerisinden size ve bölümünüze en yakın olan ülkeyi seçebilirsiniz. Alacağınız yardım ve hibe okulunuz tarafından belirlenmektedir.  Değişim için üniversitelerinin ikisi de ISEP üyesi olmalıdır. Yerleştirmenizi kabul ettiğinizde 100$+395 Amerikan Doları başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Work And Travel

Work And Travel programına her yıl dünyanın farklı yerlerinden 80.000 ila 150.000 arasında öğrenci katılmaktadır. Program süresi 3 aydır. Yaz tatillerinde başvuru yapabilir ve Amerika’da hem çalışma hem dilinizi geliştirme hem de kültürünü tanıma şansı yakalarsınız. Programda Full Placement ve Self Placement olmak üzere iki farklı yerleştirme çeşidi bulunmaktadır. Full Placement programında kalacağınız yer ve çalışacağınız iş, başvurduğunuz kurum tarafından ayarlanmış olup Self Placement programında çalışacağınız işi kendiniz bulmanız gerekmektedir. Fiyatları sponsorluk anlaşmalarına göre değişkenlik gösterse de genellikle 2200-2700 USD aralığındadır.

work and travel

 

Öğrenci Değişim Programları Neden Önemlidir?

  • Yeni bir kültürü keşfedersiniz.
  • Farklı bir eğitim sistemini deneyimlersiniz.
  • Yabancı dilinizi geliştirir ya da yeni bir dil öğrenirsiniz.
  • Yeni insanlarla tanışır, ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edinirsiniz.
  • Bağımsızlığınızı kazanır, imkanlarınızı geliştirirsiniz.
  • Unutamayacağınız bir deneyim kazanırsınız.
  • Hayata daha geniş bir vizyonla bakarsınız.

Celile AYDOĞDU

Yazarımızın Diğer Yazıları İçin:
Ayna Nöronlar
Kişiliğinizin Analizini Çıkartın: 3 Adımda Swot Analizi
Ünlü Tablolar ve İlginç Hikayeleri
Şairlerin İlham Perisi: Tomris Uyar

Başa dön tuşu