BizimleGelecek

Serap Duygulu ile Dijitalleşen Dünyada Yeni Normal Hayat

Gitgide dijitalleşen dünyaya bizde artık uyum sağlamaya başladık, 4 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte de dijitalleşmiş dünyamızdaki yeni normal hayatımızı Psikolog/Sosyolog Serap Duygulu ile beraber ele aldık. 20.09 da başlayan ve 1 saat süren etkinliğimizde normal ve normalleşme kavramlarını işlerken yeni normalin ne demek olduğunun da üzerinde durduk.

Serap Duygulu, etkinliğimiz sırasında dünyada korona virüsü öncesinde yaşanan diğer salgın hastalıklar (veba vb.) ile ilgili yapılan araştırmalar ve bu hastalıkların sonuçlarının üzerinde dururken, kadınlar üzerinde de yapılan bir araştırmaya değinmiştir. Yapılan araştırmaya göre kadınlar gündelik ve ev işleri dışında çekirdek ailesi yerine en çok yakın arkadaşlarına vakit ayırmayı tercih ettiğini belirtmiş ve bu durumun nedenleriyle birlikte sonuçları üzerinde durmuştur.

Serap hanım doğru bir zaman yönetimi ve dikkatimizi daha iyi odaklamamız için bir kişinin maksimum odaklanma süresi olan 20 dakikayı geçmemeyi ve hangi işi yapıyorsak yapalım mutlaka 20 dakikada bir ara vermemizi vurgulamış, bu şekilde çalışan kişilerin daha çok verim alarak daha kaliteli işler yapabileceğini belirtmiştir.

Peki ya bu dijitalleşmiş dünyada teknolojik aletlerle geçirdiğimiz onca saat dışında başka neler yapabiliriz? İşte Serap Duygulu bunun içinde bize birkaç öneride bulundu:

  • Anda kalmak. (Anın kıymetini bilmek.)
  • 20 dakika kuralını uygulamak.
  • Evde elimizden geldiğince hareket etmek.
  • Yapı marketlerinden yapı malzemeleri alarak bir şeyler yapmak.
  • Dikiş dikmek.
  • Kitap okumak.
  • Eğer ki imkânımız varsa düzenli olarak belli aralıklarla yürüyüşe çıkmak.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde Serap Hanım özellikle ‘’İnsanın Anlam Arayışı’’ ve ‘’Aklınızda Kalsın: Başarılı Öğrenme Bilimi’’ adlı kitapları başucumuzdan da eksik etmememizi belirtmiştir.

Gerçekleşen etkinliğimizde ilk olarak tatlı sohbetiyle bize eşlik eden Serap Duygulu ’ya bizleri yalnız bırakmayan tüm konuklarımıza, Fikir İle Gelecek ailesine ve özellikle etkinlik ve organizasyon bölüm başkan ve başkan yardımcımıza, moderatörümüze ve bu etkinlikte yer alan tüm ekibimize teşekkür ederiz

Başa dön tuşu
Kapalı