Sinema

Tüm Zamanların En İyi 5 Dönem Filmi

İnsan bazen kendini büyük bir sarayda yalnız hissetmek isterken bazen ufuklara bakan bir kır evinde kalabalık ailesiyle kitap okumak ya da kat kat giyilmiş onlarca kıyafetle bir baloya gitmek isterken bulabilir. Böyle zamanlarda hayallerinizi destekleyen en iyi seçenek açıp bir dönem filmi izlemek olabilir.

Böyle zamanlarda size görsel şölen sunacak olan dönem filmlerini sizin için hazırladım. İşte tüm zamanların en iyi 5 dönem filmi:

1- The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

İngiliz yazar Philippa Gregory tarafından 2001 yılında yazılmış olan kitaptan uyarlanmış olan 2008 yapımı filmdir. Filmde İngiltere Kralı olan VIII. Henry’nin aşkı için uğraş veren Anne ve Mary Boleyn isimli kız kardeşlerin hikayesi anlatılır. Anne Boleyn karakterini Natalie Portman, Mary Boleyn karakterini Scarlett Johansson, VIII. Henry karakterini ise Eric Bana canlandırıyor.

2- Anna Karenina

ananna karenina, anne karerina film, Tüm Zamanların En iyi 5 Dönem Filmi

Mahkum olduğu hayat ve seçtiği aşkı arasında kalmış olan bir kadının hikayesini anlatan ve 1877 yılında Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından yazılmış olan bu roman, 2012 yılında Joe Wright tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmde evli ve çok güzel bir kadın olan Anna Karenina’nın, Kont Vronsky ile yaşadığı yasak aşk ve bu aşkın getirdiği trajediler anlatılır. Filmde Anna Karenina rolünde Keira Knightley, Kont Vronsky rolünde ise Aaron Taylor-Johnson karşımıza çıkıyor.

3- Marie Antoinette

maria antoinette, maria antoinette film

“Ekmek bulamıyorsanız, pasta yiyin!” sözlerinin sahibi -acaba bu sözler gerçekten onun mu? – Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in evliliğini ve Versailles Sarayı’ndaki hayatını konu alan, kostüm ve dekorlarıyla insanın gözlerini kamaştıran ve bu sayede en iyi kostüm dalında Oscar sahibi olmayı başaran 2006 yapımı film. Filmde Marie Antoinette rolünde Kirsten Dunst karşımıza çıkarken filmin yönetmen koltuğunda ise Sofia Coppola oturuyor.

4- Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth,4- Elizabeth The Golden Age

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in kraliçeliğinin ilk yıllarını konu alan 1998 yapımı Elizabeth isimli filmin devam filmidir. İlk filmin ödülleri toplayan başarısından sonra 2007 yılında yönetmen koltuğundaki Shekhar Kapur eşliğinde çekilmiştir. Filmde Elizabeth’i Avusturalyalı oyuncu Cate Blanchett canlandırır. Oyuncu iki filmle de BAFTA, Altın Küre ve Oscar sahibi olmayı başarmıştır. Filmde Elizabeth ve kuzeni olan İskoçya Kraliçesi Mary Stuart arasındaki taht savaşı konu alınır.

5- Mary Queen of Scots

 Mary Queen of Scots, 5- Mary Queen of Scots film

Dönemin yükselen yıldızlarından Saoirse Ronan ve Margot Robbie’nin başrollerinde yer aldığı İskoçya Kraliçe Mary Stuart ve kuzeni olan İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth arasındaki taht kavgasını Mary Stuart gözünden konu alan 2018 yapımı film. Film kostüm ve makyajlarıyla birçok dalda BAFTA, Oscar gibi ödüllere aday olmuştur.

Şeyma ZARZAVATÇIOĞLU

Yazarımızın Diğer Yazıları:
Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak 5 Mükemmel film
Kırlardan Ufuklara: Jane Austen

Başa dön tuşu