Kariyer

Üniversite Hayatında Yapmanız Gerekenler: Güçlü Bir Özgeçmiş

İnsan Kaynakları Yönetimi üçüncü sınıf öğrencisi olarak mezun olmaya yakın bir dönemdeyim. Bu bölüme başladığım zaman özgeçmişin bizim için ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Çeşitli öğrenci kulüplerinde aktif görev aldım ve birinci sınıfın yaz tatilinde staja başlayarak kariyerim için önemli bir adım attığımı düşünüyorum. Kendimize yatırım yapmanın uzun vadede hayatımıza olumlu etkilerinin olduğu görüşündeyim. Kariyer yolculuğumda edindiğim tecrübelere de dayanarak sizlere kendi hikayemden bahsetmek ve üniversite hayatına yönelik tavsiyeler sunmak istiyorum.

TUTKUNUZUN PEŞİNDEN GİDİN

Her şeyden önce okuduğunuz bölümü gerçekten isteyerek ve severek okumak çok önemli. Bir konuda istekli olursanız bununla doğru orantılı olarak başarı da sizinle beraber gelir. Tutkunuzun peşinden gidin.

AKTİF OLUN

Üniversitede sadece ortalamanızın yüksek olmasına önem vermemelisiniz. Derslerinizin iyi olması ve ortalamanızın yüksek olması tabii ki önemli fakat ortalama her şey demek değil. Staj için gittiğim birçok mülakatta ortalamamdan önce üniversitede ne gibi sosyal faaliyetlerde bulunduğum sorulmuştu. Öğrenci kulüplerinde aktif görev almak ve gönüllü projelere dahil olmak hem üniversite hayatınızı renklendirmenizi hem de iş hayatı için size tecrübe kazandırmayı sağlar. Takım çalışmasının önemini burada kavramış olursunuz. Kendinizi geliştirmek için ilgilendiğiniz ve size yarar sağlayacak konularla ilgili etkinliklere ve seminerlere katılıp alanında uzman kişilerin konuşmalarına ve tecrübelerine tanık olmak da size yol gösterecek. Network oluşturmak bu noktada önem kazanıyor.

DİLİNİZİ KONUŞTURUN

Belki çok klişe olacak fakat yabancı dilin önemini kesinlikle arka plana atmamalıyız. Birçok şirket artık İngilizce’yi çok iyi derecede bilmemizi bekliyor ve ikinci dilimizin ne olduğu ile ilgileniyor. Bu durum iş hayatında sizi her anlamda diğerlerinden ayıracak bir etken. Elinizdeki imkanlar doğrultusunda yabancı dilinizi geliştirmek için sürekli çaba sarf etmelisiniz. Seviyenize uygun yabancı diziler izlemenin dil öğrenme konusunda büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim. Maalesef yabancı dil kullanılmadıkça ve üzerine düşmediğimiz zaman köreliyor.  Hata yapa yapa İngilizce konuşmaya başlarsınız ve unutmayın ki herkes hata yapar. Bunun size stres yaratmasına izin vermeyin, hatalarınızdan ders çıkararak özgüveninizi ortaya çıkarın ve onu konuşturun. 

FATMA KOYUPINAR

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu