Kariyer

Üniversite Hayatında Yapmanız Gerekenler: Öne Çıkın

Üniversiteden mezun olmaya yaklaştığımızda iş hayatına doğru adım atmaya başladığımızın farkına varırız. Özgeçmişimizin güçlü olması bizi diğer adaylardan birkaç adım öne çıkaracağını biliriz. Bu doğrultuda iş hayatına yönelik olarak üniversitedeyken ne kadar erken başlangıçlar yapılırsa o kadar verimli sonuçlar alınacağını düşünüyorum. Size yol gösterici olmak adına deneyimlediklerimden bahsetmek ve önerilerde bulunmak istiyorum.

STAJ YAPIN

Üniversitede staj yapmak iş hayatının fragmanını izlemenize yardımcı olacak. Dönem içerisinde derslerle birlikte stajı yürütmek zor derseniz yaz dönemi sizin için güzel bir zamanlama olacaktır. Staja başladığım zaman neyi isteyip neyi istemediğimi ve hangi sektörde çalışmak istediğimi de deneyimlemiş oldum. Yaz döneminizin belli bir süresini staja ayırmak, erken ve çok staj yapmak size avantaj sağlayacaktır. Staj yaptığınız şirkette performansınıza bağlı olarak iş imkanı da elde edebilirsiniz. Çalışmalar ve projeler yaparak kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bu da özgeçmişinize büyük katkı sağlar. 

GÜCÜNÜ FARK ET

Üniversite öğrencisi olan herkesin bir özgeçmiş ve swot analizi dosyası olmalı ve bunları sürekli olarak güncellemelisiniz.  Kişisel Swot Analizi güçlü yönlerimizi fark edip, zayıf yönlerimize odaklanıp bunları geliştirerek güçlendirmeye, fırsatları oluşturmaya ve tehditleri en aza indirmeye çalışmamıza yardımcı olur. Bunların kariyer gelişimimize olumlu katkılarının olacağı düşüncesindeyim.

 

ÇAĞI YAKALA

Kurumsal hayatta kariyer hedefleyenler iş hayatındaki kişilerle iletişim kurabilmek, staj veya iş ilanlarına ulaşabilmek ve bağlantılarını güçlendirebilmek için LinkedIn hesabına sahip olmalı. Bunun dijitalleşen dünyada iş hayatı için kullanacağımız önemli bir platform olduğunu düşünüyorum. Linkedln üzerinden bağlantı kurmak güçlü bir network ağına sahip olmanıza yardımcı olur. Staj başvurularımın birçoğunu bu platform üzerinden gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim. Linkedln üzerinden de ilgili kişilere özgeçmişinizi gönderebilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Geriye dönüp baktığınızda boş bir özgeçmiş yerine sizi diğer adaylardan ayıran bir özgeçmişe sahip olduğunuz zaman üniversite hayatının keşkelerini azaltmış olursunuz. Üniversite diplomasının tek başına yeterli olmadığını her fırsatta görmüş oluyoruz. Kendimize ulaşılabilir hedefler koymalıyız. Unutmayalım ki fırsatları bizler yaratırız. Özgeçmişinizle fark yaratmanın öneminin her zaman farkında olmanız dileğiyle.

FATMA KOYUPINAR

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu