Kariyer

Üniversiteye İlk Adım: Tercih

Geleceği kurmak için hepimizin hayallere ihtiyacı vardır. Hayalleri gerçekleştirmek için de gayrete. Hepiniz hayalini kurduğunuz üniversiteye ve mesleğe ulaşmak için zorlu bir süreç geçirdiniz. Şimdi ise hayallerinize daha da yaklaşmak için gereken önemli kararları verme vakti geldi çattı. Bu süreçte en önemli nokta ne istediğinize karar vermek, doğru mesleği seçmek, emin adımlarla ilerlemek… Bir mesleği seçerek aynı zamanda bir yaşam biçimini de seçmiş oluyorsunuz. Bu yüzden iyi düşünmeden, çevredekilerin etkisinde kalarak ve popülariteye aldanarak karar vermek büyük pişmanlıklara yol açabiliyor. Kendini tanımalı ve ne istediğine karar vermelisin. Unutma, en başarılı olacağın yer sevdiğin yerdir. 

Karar verirken kendinize şu üç soruyu sormalısınız:

  • Birincisi; istediğim başarıyı elde ettim ve üniversiteye gitmeye hazır mıyım?
  • İkincisi; hangi mesleği mecbur olmadığım zamanlarda bile severek mutlu bir şekilde yapabilirim, nereye aitim?
  • Üçüncüsü; hangi şehirde hangi üniversitede olmak istiyorum, buralar bana ne katabilir?

Bu soruları kendinize sorduğunuzda aynı zamanda cevap alabiliyor olmalısınız. Tercihlerinizi yaparken çevreden gelen yorumlara kulak asmadan kendi ilgi alanlarınızı, sevdiğiniz dersleri göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü okulu okuyacak olan da sizsiniz mesleği yapacak olan da. Seveceğiniz bölümü seçtiğinizde kendinizi her alanda geliştirmeye, öğrenmeye daha istekli olacaksınız ve buda sizi daha başarılı, topluma daha faydalı bir kişi haline getirecek. Öğrenim hayatınızın sonuna geldiğinizde hevesli ve işini seven bireyler olarak topluma hizmet vermeye başlayacaksınız. İşinizi seviyor oluşunuz ailenize, kendinize, çalışma ekibinize belki hiç tanımadığınız birine bile tebessüm olarak yansıyacak.

Tüm bunları değerlendirince, kendinize yönelttiğiniz sorulara cevap verebiliyor konuma gelip, “Evet! Ben bu mesleğe aitim.’ dedikten sonra, sıra çok önemli bir nokta olan üniversite seçimine geliyor. Üniversite her alanda kendimizi geliştirebileceğimiz, iş dünyasının kapılarını zorlarken yardımcı, donanımlarımızı arttırabileceğimiz, kişisel gelişimimiz için en önemli adımları atacağımız ve tadı damakta kalacak türden anılar, gönülden dostlar biriktirerek kendimiz olmayı öğreneceğimiz yerdir.

kişisel gelişim için yapılacaklar

Fikir ile Gelecek Öğrenci Topluluğu‘nun bağlı olduğu üniversite olan Sakarya Üniversitesi 56 bin öğrenciye ev sahipliği yapan, donanımlı, güçlü akademik kadroya sahip, öğrencilerine her alanda birçok olanak sunan, teknik ve teorik başarısını ispatlamış bir üniversitedir. Eşsiz güzellikte, Sapanca Gölü manzaralı Esentepe Kampüsüyle görenleri ve tüm öğrencilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Birsürü güzel dostluğa, unutulmayacak anılara ev sahipliği etmektedir. Sakarya Üniversitesinin en aktif öğrenci kulüplerinden biri olan Fikir ile Gelecek, 2017 Yılında tamamen öğrenci inisiyatifi ile kurulmuş bir topluluktur. Bir fikrim var! Ben de buradayım’’ diyen herkes kucak açan topluluğumuz, kariyer gelişimine katkılarda bulunurken, farklı bölümlerden tanıyacağın aile sıcaklığını fazlasıyla hissettiren dostluklar kurmana, yıllar geçse de unutamayacağın anılar biriktirmene ve tüm bunları yaparken de fikirlerinle geleceğe ışık tutmana yardım edecek…

Sen de aramızda olduğunda el ele vereceğiz, başaracağız. Çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz. Unutma; üzerimizde gökyüzü, ayağımızın altında toprak var. Bize düşen bazen yürümek, bazen de koşmak. Asla durmayacağız dinlenmenin dışında, bu dünyada.

Betül ELMALI

Başa dön tuşu