Kültür

Ünlü Tablolardan İlham Alınarak Oluşturulmuş 5 Film Sahnesi

Geçmiş yüzyıllardan gelen tabloların günümüz filmlerine ilham olmasını ve sanatın sanat ile birleşmesi ile gözler önüne serilen ünlü tablolar ve film sahneleri!

Shutter Island (2010)

shutter island, the kiss

Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu Shutter Island filminin bu sahnesi aslında 1862 doğumlu Gustav Klimt’in eseri olan The Kiss tablosundan ilham alınarak çekilmiştir.

Girl with a Pearl Earring (2003)

Girl with a Pearl Earring, inci küpeli kız

Scarlett Johansson ile Colin Firth’ün başrollerini paylaştığı Girl with a Pearl Earring filminde Johannes Vermeer’in aynı isimli ünlü tablosunu görüyoruz. Film zaten isminden de anlaşılacağı üzere bu tablo üzerine kuruludur.

The Truman Show (1998)

the truman show

Jim Carrey’nin başrolünde bulunduğu The Truman Show isimli filmin bu sahnesinde ünlü ressam René Magritte’in Architecture au clair de lune isimli tablosundan esinlenildiğini görüyoruz.

Frida (2002) 

Frieda and Diego Rivera

Salma Hayek’in Frida Kahlo rolünde oynadığı Frida isimli filmin bu sahnesinde ise Frida Kahlo’nun 1931 tarihli Frieda and Diego Rivera isimli tablosundan esinlenilmiştir.

Dunkirk (2017)

Wanderer above the Sea of Fog

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği 2017 yapımı Dunkirk isimli filmin bu sahnesinde ise Caspar David Friedrich tarafından resmedilmiş Wanderer above the Sea of Fog tablosundan esinlenildiğini görüyoruz.

Bonus

The Festival of Living Art

2000’li yıllara damgasını vurmuş olan ve günümüzde hala birçok hayranı bulunan dizi Gilmore Girls’ün 4. sezon 7. bölümünde (The Festival of Living Art) tüm kasaba halkının ünlü tabloları canlandırdığını izliyoruz.

Şeyma ZARZAVATÇIOĞLU

Ünlü tablolar ve film sahneleri yazımızın ardından okuyabilecekleriniz:
HYGGE: Samimi Bir Ortam Yaratma Sanatı
Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak 5 Mükemmel Film
Kırlardan Ufuklara: Jane Austen

Başa dön tuşu