Kültür

Ünlü Yazarların Dikkat Çeken Ölümleri

Yazarların kaleme aldıkları eserleri kadar yaşamış oldukları hayatlarda merak uyandırıcı olmuştur. Kimi yazarların hayatları dikkat çekici olduğu kadar da ölümleri de dikkat çekici olmuştur. Ünlü yazarların dikkat çeken ölümleri isimli yazımızı sizler için derledik.

1. OĞUZ  ATAY

İnebolu – Kastamonu doğumlu olan Türk yazar. Post modern tarzda yazılmış ilk Türk eseri olma özelliğini taşıyan “Tutunamayanlar” ile edebiyatımızda ayrı bir yere sahip olan Oğuz Atay’ın ölümü de kendi hayatı gibi ironik bitmiştir. Ünlü  yazarı ölümü Mecidiyeköy’de yaşayan yakın arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde yakalar. Oğuz Atay banyo yapmak için girdiği duştan uzun süre çıkmaz, bu durum üzerine ev halkı endişelenmiş ve Atay’a seslenmiştir  banyodan ‘ Sevinmeyin, daha ölmedim ’cevabını verir. Bu muzip şakası üzerine ev halkı gülmeye başlar.  Bir süre daha geçer Oğuz Atay dışarıya çıkmaz. Bunlar yazarın son sözleri olmuştur.

12 Ekim 1934 – 13 Aralık 1977

oğuz atay ölümü2. FURUĞ FERRUHZAD

İran’ın güçlü kadın şairlerinden Ferruhzad 1934 yılında Tahranda doğdu. Eserlerin de kadınların yaşadığı baskıyı zulüm ve adaletsizliğe karşı bir nebze de olsa ses getirmeye çalıştı. Bu fikirleri zaman zaman şiddetli  tartışmalara yol açmıştır. İran’da kadınların yaşamlarının daha iyi hak ve koşullara kavuşmasını savunan şair, Şah’ın despotluğuna da karşı çıkmıştır. 33 yaşındayken geçirdiği bir trafik kazasıyla hayatı son bulur. Sürücüsü olduğu araçla bir çocuk servisine çarpmamak için duvara çarpan şaire müdahale edecek zaman bile bulunamaz. Pek çok kaynakta bunun bir kaza olduğu belirtilse de Şah yönetimi tarafından suikasta uğradığı yönünde söylentiler de vardır.

Ölüm Tarihi 13 Şubat 1967.

ferruhzad ölümü

3. TENNESSEE WİLLİAMS  

Tennessee Williams takma adıyla bilinen Thomas Lanier Williams 20. yüzyılın en seçkin Amerikalı oyun yazarlarından biriydi. Tennessee Williams’ın sorunlu bir ailesi vardı ve bu aile ona eserlerinde ilham kaynağı oluyordu. Tennessee Williams, New York Elysee Oteli’ndeki odasında boğazına bir şişe kapağı kaçması sonucu yetmiş bir yaşında öldü.

Ölüm Tarihi 25 Şubat 1983.

williams ölümleri

4. ORHAN VELİ KANIK

Orhan Veli Kanık 13 Nisan 1914’te İstanbul’da doğdu. Daha çok Orhan Veli olarak tanınan Türk şair. Garip  akımının kurucularından olan Kanık, Türk Edebiyatı’na büyük katkılarda bulundu. Yaşama erken yaşta veda eden yazarın ölümü zamansız olduğunu söyleyebiliriz. Önce alkolden zehirlendiği düşünülerek o yönde bir tedavi uygulanmıştır. Beyindeki bir damar çatlaması nedeniyle beyin kanaması geçirdiğiyse ne yazık ki sonradan anlaşılır. Hastaneye yatırıldığı akşam komaya giren şair hayatını kaybeder.

Ölüm Tarihi 14 Kasım 1950.

orhan veli lümü

5. HONERE DE BALZAC  

20 Mayıs 1799 Fransada doğmuştur. Avrupa  edebiyatının realizm yaratıcısı olarak kabul edilmiştir. Üretken bir yazar olan Balzac’ın kaleme aldığı 100 den fazla eseri vardır. Ölüm sebebi çok fazla kahve tüketiminden olmuştur. Günde 50  bardaktan fazla olması sebebiyle kalp çarpıntısından, mide kramplarına sebep aşırı dozdan kafein tüketiminden hastalanıp vefat etmiştir.

Ölüm Tarihi 18 Ağustos 1850

balzac'ın ölümü6. VİRGİNİA WOOLF

1882 yılının 25 ocak tarihinde doğan Virginia Woolf, edebi akım olarak modernizmin içinde görülen ve feminizm hareketinin ilk temsilcilerinden sayılan bir sanatçıdır. Kendine ait bir oda kitabıyla yazarlık hayatı yükselişe geçmiştir. Maalesef  bu başarılar Woolf’u  tatmin etmemiştir. Perde arkası romanını yazdığı dönemde yeteneğini kaybettiğini düşünen Woolf  bunalıma girer. Ve en sonunda içinde bulunduğu durumda bir çıkış yolu bulamayıp evinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etmiştir.

Ölüm Tarihi 28 Mart 1941

ünlü yazarların ölümleri

Eda YAMAN

İlginizi Çekebilir:
Ünlü Tablolar Ve İlginç Hikayeleri

 

Başa dön tuşu