International

We Are Volunteers in Every Process

Our international relations department continues to participate in international projects.

In past days, our the unit attended to ”Measuring the Impact of International Voluntary Service: A Conscientious Objection Perspective” and ””Improving Key Relationships” which held as online in Paris. Francesco Volpini joined this conference as a speakers. He is coordinating national and global education, research and development programs focusing on international voluntary service and non-formal education. In same time, he conducts researces about innovation and multi-stakeholder globalism as Director in Coordinating Committee for International Voluntary Service (CCIVS at UNESCO).

Our unit also participated to ”PLAY- Plan for Active Youth” that organised by Portugal. It was mentioned about managing closely, keep focus and being involved in the projects, in order to manage projects and master the basic issues in the event.


Uluslararası İlişkiler birimimiz uluslararası projelerde yer almaya devam ediyor.

Birimimiz geçtiğimiz günlerde Paris’te online olarak düzenlenen “Measuring the Impact of International Voluntary Service: A Conscientious Objection Perspective” ve “Improving Key Relationships” etkinliğine katıldı. Francesco Volpini, bu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Kendisi uluslararası gönüllü hizmet ve yaygın eğitime odaklanan ulusal ve küresel eğitim, araştırma ve geliştirme programlarını koordine etmektedir. Aynı zamanda, Uluslararası Gönüllü Hizmet Koordinasyon Komitesi’nde (UNESCO’da CCIVS) Direktör olarak inovasyon ve çok paydaşlı küreselleşme hakkında araştırmalar yürütmektedir.

Birimimiz ayrıca Portekiz tarafından düzenlenen “PLAY- Plan for Active Youth” na katıldı. Etkinlikte, projeleri yönetmek ve temel konulara hakim olmak için yakından yönetmek, odaklanmak ve projelere dahil olmaktan bahsedildi.

 

Başa dön tuşu
Kapalı