Yaşam

Yaz Aylarının Tadını Çıkarabileceğiniz 12 Yaz Sporu

İlkbaharın bitimiyle birlikte yaz aylarına girmiş bulunuyoruz. Yaz aylarında yapabileceğiniz bazı yaz sporları sizler için derledik. İşte 12 yaz sporu!

 

1) Yüzme

Yaz sporlarının başını tabi ki yüzme sporu almakta. Siz de deniz, havuz, şelale fark etmeden bulduğunuz sularda anında yüzmek isteyenlerden misiniz?

Tüm vücudu çalıştıran ve negatif enerjilerden sizi arındıracak bir spordur. Yüzme ile birlikte çok kısa sürede form tutabilirsiniz.

2) Dalış

Dalış, macera sevenler ve mavi suların derinliklerini keşfetmek isteyenler için şahane bir yaz sporudur. Birkaç ders sonunda rahatlıkla yapabileceğiniz bir spordur. Dalış sporu sayesinde vücuttaki negatif enerjiyi atarken fiziksel gücünüzün sınırlarını da görebilirsiniz.

3) Kano

Tek veya çift kişilik tasarlanan kanolarda yazın tadını çıkarabilirsiniz. Yüzmekten sıkıldığınız anda hem denizin keyfini sürdürebilmek hem de üst vücut kaslarınızı geliştirebilmek için tercih edebileceğiniz oldukça keyifli bir su sporudur.

4) Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü, denge ve dayanıklılık üzerine kurulan çok eğlenceli bir spordur. Ülkemizde Alaçatı, Çeşme, Bozcada, Urla, Datça gibi birçok yerde rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

5) Rafting

Adrenalin isteğinizi tam olarak karşılayacak bir spor olan raftingi mutlaka denemelisiniz. Hızlı, heyecanlı ve coşkulu anların hepsine bu sporla şahit olabilirsiniz. Yüksek debiyle akan suların üzerinde adrenalin dolu anlara kim hayır diyebilir ki.

6) Plaj Voleybolu

Plaj voleybolu, voleybolun daha keyifli hali diyebiliriz. Hem güneşlenip hem de kumsalda eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz harika bir yaz sporudur.

7) Koşu / Yürüyüş

Koşu bantlarında koşu / yürüyüş yapmaktansa açık alanda yapmak çok daha keyifli olabilir. Tempolu ya da hafif tempolu koşular / yürüyüşler sizlere çok iyi gelecektir. Hem kilo vermek hem de kondisyonu artırmak için ideal bir yaz sporu olabilir.

8) Bisiklet

Bisiklet, yaz mevsiminde çok keyif veren bir diğer yaz sporudur. Hem ulaşım aracı olarak hem de kilo vermek için kullanabileceğiniz harika bir yöntem. Bisiklet sürerek stresinizi atmaya yardımcı olabilir.

9) Paten Kaymak

Paten kaymak tabi ki sadece çocukların yapacağı bir aktivite değildir. Paten kaymayı öğrendikten sonra her yaş grubu büyük bir keyifle bu sporu yapabilir. Evinizin yakınlarında yürüyüş ve bisiklet yolları varsa buralarda paten kaymayı öğrenebilirsiniz. Tüm vücut kaslarınızı çalıştırırken eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Kaskınızı, dizliklerinizi ve kolluklarınızı unutmamanızı önemle vurgulamak isteriz.

10) Tenis

Tenis, önceki yıllara nazaran daha yaygın bir hale gelmiş bulunmakta. Yaz aylarında keyifli bir spor seçeneği olabilir. Tüm vücut kaslarınızı çalıştırdığı için form tutmayı da kolaylaştırır. Keyifle öğrenebileceğiniz ve oynayabileceğiniz yaz sporlarından biridir.

11) Kaya Tırmanışı

Adrenalin tutkunuzu zirveye çıkaracak bir diğer spor da kaya tırmanışı olabilir. Doğa ile iç içe olmayı ve kamp yapmayı seviyorsanız kaya tırmanışı sizin için güzel bir açık hava sporu olabilir.

12) Golf

Son olarak sizlere golf sporunu önermek istiyoruz. Golf çok aktif bir açık hava sporu gibi görünmese de golf oynarken saatte 300 kalori yakabilirsiniz. Topa vururken gerçekleştirdiğiniz hareketler ile formunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca golf esnasında doğal ortamda yürüyüş yapabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sizler için derlemiş olduğumuz 12 yaz sporlarının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu sporları öğrenerek ve deneyerek keyifli vakitler geçirebilir, yazınızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Farklı yazılarda buluşmak üzere…

Şule DİLAN

İlginizi Çekebilecek “Nereden Çıktı Bu?” Köşemiz:
Nereden Çıktı Bu?: Yamaç Paraşütü
Nereden Çıktı Bu?: Buz Pateni’nin Geçmişi

Başa dön tuşu